Dramaty i prześladowanie osób nieheteronormatywnych wciąż są tematem, który nie został w pełni wyczerpany przez historyków badających opowieści o II wojnie światowej i czasach powojennych. O tym, jak przywrócić im pamięć i dlaczego warto to zrobić opowiada dr Joanna Ostrowska, historyczka i badaczka, autorka książki . ́ ́ (Wydawnictwo Krytyki Politycznej). Serdecznie zapraszamy do rozmowy wokół tego tematu.
, | . . |
ᴊᴏᴀɴɴᴀ ᴏsᴛʀᴏᴡsᴋᴀ – doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis oraz książki „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” za którą została nagrodzona Nike Czytelniczek i Czytelników 2022.
ᴀɴɴᴀ ᴛᴀᴛᴀʀsᴋᴀ – Dziennikarka filmowa i kulturalna. Absolwentka Filmoznawstwa, Wiedzy o Kulturze, nowojorskiej szkoły filmowej NYFA oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Freelancerka, publikująca regularnie w rozmaitych mediach: od magazynów (m.in. VOGUE, PANI, Zwierciadło), przez dzienniki (Gazeta Wyborcza) po portale internetowe (Interia, Onet). Współpracuje z rozmaitymi festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi (m.in. OFF Camera, HER Docs, WATCH Docs, WFF, Kino Dzieci) jako prowadząca panele, Q&A i jurorka. Publikuje za granicą. Regularnie uczestniczy w najważniejszych światowych festiwalach, jak Sundance, Cannes, TIFF, Biennale di Venezia czy Berlinale. Bliskie są jej idee feministyczne i ekologiczne. Pracę zawodową łączy z aktywnym rodzicielstwem.
Wstęp wolny