ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii. Spotkanie autorskie z Mikołajem Buczakiem i pokaz tańca flamenco.

10 grudnia, godz.  16.00.

Miejsce: Sień IKM

Organizator: Fundacja Hiszpański Konsulat Kultury.
Prowadzenie: Agnieszka Przyklęk, Paulina Eryka Masa
Taniec: Luiza Romanowska, AndaLu
Śpiew i taniec: Magdalena Jędrzejewska, La passion
Gitara: Piotr Piórkowski

Wstęp wolny.

Fundacja Hiszpański Konsulat Kultury z okazji inauguracji  działalności zaprasza na spotkanie z Mikołajem Buczakiem, autorem książki Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii.

Dlaczego Hiszpanie większość życia spędzają w barach? Co wspólnego z Krajem Basków ma „Gra o tron”? I wreszcie czym jest tytułowa sobremesa?

„Podczas spotkania chciałbym zapoznać uczestników z różnymi aspektami kultury hiszpańskiej oraz porozmawiać z autorem książki na temat czynników mających wpływ na kulturę hiszpańską. Element tańca będzie upamiętniał Międzynarodowy Dzień Flamenco.” – mówi Agnieszka Przyklęk, organizatorka i prezeska Fundacji Hiszpański Konsulat Kultury.

„W Hiszpanii, jeśli wracasz do domu przed trzecią w nocy, to nie byłeś na imprezie tylko na kolacji.” – to popularny slogan Okładka książki Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpani.jednej z hiszpańskich kampanii reklamowych. Gdy Hiszpanie wychodzą na miasto, to często na całą noc, dlatego ich kraj kojarzy się nam z wakacjami, sjestą, mananą i „życiem jak w Madrycie”.

Z tej słonecznej opowieści dowiecie się, ile wspólnego z rzeczywistością mają te wyobrażenia. Autor przedstawia rożne oblicza mieszkańców Hiszpanii; wyjaśnia, czemu tak często śmieją się z siebie samych i jak radzą sobie z historycznymi podziałami. Opowiada o bogatej historii hiszpańskiego feminizmu oraz przygląda się z bliska kwestiom masowej turystyki, z którymi mierzy się dziś nie tylko serce Katalonii – Barcelona.

Będąc w Hiszpanii, serce przyśpiesza. Ale śpieszy się inaczej. To nie pośpiech przed kurczącym się czasem. To pośpiech podpowiadający – szybko, mamy tyle do przeżycia. Każde spotkanie z Hiszpanią jest inne, ale łączy je jedno – ciekawość, zaufanie, życzliwość. Dlatego cieszę się, że powstała książka Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii, która zabiera mnie do ukochanej Hiszpanii i odsłania jej wielowymiarowość.
Spotkajmy się w Hiszpanii, nawet żyjąc tak daleko! Ta książka zabiera mnie do ukochanej Hiszpanii i odsłania jej wielowymiarowość. – Conrado Moreno.

 

O gościach:

Mikołaj Buczak – filolog, lektor języka hiszpańskiego i niderlandzkiego, doktorant na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor książki Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii. W wolnych chwilach uwielbia przemierzać bez planu Europę środkowo-wschodnią, czytać reportaże oraz uczyć się języków obcych. O Hiszpanii i Hiszpanach możecie poczytać i posłuchać na jego Instagramie @hiszpanskasobremesa.

Luiza Romanowska – tancerka flamenco, założycielka Szkoły Tańca Flamenco Anda Lu w Gdańsku, miłośniczka kultury Hiszpanii i sztuki flamenco. Stypendystka szkoły flamenco Escuela Carmen de las Cuevas w Grenadzie z 2020 roku. W ramach realizacji stypendium wystapiła m.in. w Tablao „La Alborea” w Granadzie.

https://www.empik.com/sobremesa-spotkajmy-sie-w-hiszpanii-buczak-mikolaj,p1240751158,ksiazka-p

https://wydawnictwopoznanskie.pl/produkt/sobremesa-spotkajmy-sie-w-hiszpanii/