UWAGA:  zmiana pierwotnych dat 20-21 listopada z przyczyn niezależnych od organizator. Poniżej aktualne daty warsztatów

Warsztaty obejmują cztery trzygodzinne spotkania:
3 grudnia (piątek): 18:00 – 21:00
4 grudnia (sobota): 11:00 – 14:00
11 grudnia (sobota): 11:00 – 14:00
12 grudnia (niedziela): 11:00 – 14:00

Zgłoszenia na warsztaty: pod adresem mailowym: piotrszulc1983@gmail.com

Podobnie jak malarz lub grafik nie zaczyna swojej pracy od malowania od razu wszelkich możliwych detali i kładzenia ostatecznego koloru, ale wpierw przechodzi przez etap planowania, szkicu, tuszu, wstępnej kolorystyki, tak też scenarzysta postępuje z konstruowaniem opowieści. Zapraszamy na warsztaty scenariopisarskie z Piotrem Szulcem. Warsztaty odbędą się online.

Zanim pojawi się finalna historia, zwykle trzeba przejść przez wiele etapów pracy, począwszy od tych najbardziej ogólnych, jak pomysł, temat czy najważniejsze wydarzenia składające się na poszczególne akty, aż do tych najbardziej szczegółowych, jak wątki, sceny, punkty zwrotne czy osobowości poszczególnych bohaterów. Wszystkie te etapy mają swoje nazwy, znaczenie i miejsce w sprawnym konstruowaniu opowieści. Poruszanie się w zgodzie z nimi – swoistymi technicznymi drogowskazami – jest gwarancją rozwinięcia pierwotnego pomysłu do rozmiarów skończonej, spójnej, klarownej opowieści.

Na warsztatach uczestnicy wybiorą się w podróż po etapach i przystankach istotnych w konstruowaniu opowieści fabularnej. Warsztaty zostaną przeprowadzone w oparciu o dwie fabuły – filmową i komiksową – które wspólnie będziemy rozwijać, rozbudowywać i przepuszczać przez kolejne etapy pracy nad opowieścią.

Warsztaty zostaną podzielone na warstwę teoretyczną i praktyczną, gdzie ta druga będzie dominującą – przeważać będzie indywidualna lub grupowa praktyczna praca twórcza. Warsztaty obejmą przede wszystkim kolejne praktyczne zadania do wykonania, w ramach których uczestnicy będą pisali, udzielali wypowiedzi, dyskutowali ze sobą, komentowali, wchodzili w interakcję z innymi uczestnikami, wspólnie szukali rozwiązań itp.

Każdy z uczestników na dzień przed rozpoczęciem warsztatów drogą mailową otrzyma skrypt zawierający wszelkie materiały i zadania, które zostaną wykorzystane w warsztatowej pracy.

Termin i czas trwania warsztatów:

Warsztaty obejmują cztery trzygodzinne spotkania.

3 grudnia (piątek); godziny: 18.00 – 21.00
4 grudnia (sobota); godziny: 11.00 – 14.00
11 grudnia (sobota): 11:00 – 14:00
12 grudnia (niedziela): 11:00 – 14:00

Kto może wziąć udział w warsztatach?

Każdy zainteresowany powyżej piętnastego roku życia. Grupa uczestników warsztatów będzie liczyła do trzydziestu osób (z możliwością nieznacznego rozszerzenia).

Czy podczas zgłaszania się lub na same warsztaty trzeba coś przygotować?

Na warsztaty nie trzeba niczego przygotowywać. Wszystko, co potrzebne, zostanie zawarte w przesłanym uprzednio skrypcie z materiałami i zadaniami.

Czy każde ze spotkań będzie posiadało niezależny program, czy też będzie to całościowy kurs?

W miarę kolejnych spotkań będziemy krok po kroku pogłębiali, przerabiali jeden temat: rozwijanie opowieści filmowej i komiksowej. Jednocześnie poszczególne spotkania zostaną tak skonstruowane, że osoby, które zdecydują się dołączyć wyłącznie w wybranych dniach, także powinny odnaleźć się w programie.

Czy zgłaszając się na warsztaty, trzeba wziąć udział we wszystkich spotkaniach warsztatowych?

Zachęcam do tego, każde ze spotkań warsztatowych będzie posiadało bowiem inny materiał, aczkolwiek nie jest to konieczne.

Czy warsztaty coś kosztują?

Warsztaty są całkowicie bezpłatne.

O prowadzącym: 

Piotr Szulc – autor scenariuszy do filmów aktorsko-animowanych, komiksów, gier miejskich i muzealnych, narzędzi multimedialnych, szkoleń. Autor kilkudziesięciu projektów warsztatów (koncepcja, prowadzenie) dotyczących pisania scenariuszy, tworzenia komiksów oraz gier, m.in. przy okazji festiwali: ANIMATION NOW!, CUDAWIANKI, TRANSVIZUALIA, MIASTO SŁOWA, LITERACKI SOPOT, MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOMIKSÓW I GIER W ŁODZI.

Powiązane projekty