Wydarzenie online dostępne na YouTube IKM: https://youtube.com/ikm_gdansk.

30 marca 2021, 18:00 - 30 marca 2021, 20:00
UWAGA! Najbliższy wykład „Polowanie na głupca – prima aprilis w międzywojennym Gdańsku”, który miała poprowadzić Jagoda Załęska-Kaczko został przeniesiony na 6.04.2021. 

W styczniu rozpoczyna się nowy cykl wykładów Akademii Gdańska. Hasłem przewodnim spotkań w 2021 roku jest fragment łacińskiej sentencji umieszczonej na Bramie Wyżynnej „Rum omnium fundamenta” zapowiadający tematykę dotyczącą łaciny, dowcipów i zabytków w Gdańsku. Najbliższy wykład 30 marca „Polowanie na głupca – prima aprilis w międzywojennym Gdańsku, Historyczka Sztuki” poprowadzi Jagoda Załęska-Kaczko! Wydarzenie online dostępne na YouTube IKM: https://youtube.com/ikm_gdansk.
Pierwszego kwietnia lepiej nie czytać gazet… Tajemniczy „żelazojad” zżera jeden z gdańskich mostów, Basztę Stągiewną trzeba położyć na boku, a nowy „śmigłolot” rusza w rejs po Motławie? O tym, jak przed osiemdziesięcioma laty próbowano nabierać Gdańszczan na budowę kawiarni pod korytem Motławy, radio w ziemniaku czy odkrycie Atlantydy na Saharze, opowie Jagoda Załęska-Kaczko, gdańska historyczka architektury.
Kolejne spotkania:
  • 27 kwietnia, Ewa Jaroszyńska, Żart i krotochwila w życiu codziennym Gdańszczan, Ewa-Tours
  • 25 maja, dr Katarzyna Darecka, Okno- historia, funkcje, znaczenia, symbole…, Muzeum Gdańska
  • 29 czerwca, dr Anna Walczak, Jakie Miasto, taka Biblioteka, PAN Biblioteka Gdańska
  • 28 września, dr Magdalena Mielnik, Z przymrużeniem oka. Motywy komiczne w sztuce nowożytnego Gdańska, Muzeum Narodowe
  • 26 października, dr Elżbieta Wróblewska, Tajemnice bałtyckich wraków, Narodowe Muzeum Morskie
  • 30 listopada, Alicja Andrzejewska-Zając, Romantyczna wizja Gdańska Johanna Carla Schultza, Muzeum Narodowe
  • 14 grudnia, Grażyna Pilarczyk, : Navigare necesse est w XIX-wiecznym Gdańsku. O gdańskiej szkole morskiej i o tym, co łączy Johna Harrisona z Yorkshire z Nowym Portem, Europejskie Centrum Solidarności
Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.

Powiązane projekty