Wszystkie odcinki będą dostępne na YouTube Instytutu Kultury Miejskiej.

6 grudnia 2021, 16:00 - 6 grudnia 2021, 17:00

Podcast „Artes Memerales” to nowe wcielenie projektu, przy pomocy którego trzy gdańszczanki – siostry Paulina i Sandra Ciecholewskie oraz Adrianna Halman – dzielą się informacjami obejmującymi historię i herstorię sztuki. Na swoim instagramowym koncie @artesmemerales zapraszają do wspólnej wędrówki przez świat okołoartystycznych anegdot i tematycznych memów.

Twórczynie przywracają pamieć zapomnianym lub niesłusznie niedocenianym artystkom, ich uwadze nie umyka też potrzeba obalenia niektórych mitów, a czasami… uderzenia w pokryty patyną autorytet „wielkich narodowych mistrzów”.

W podcaście pojawią się tematy, które niesłusznie nie rozgrzały dotąd opinii publicznej do czerwoności, jak również seria prawdopodobnie najgorszych żartów świata, za które prowadzące już we wstępie przepraszają.

Wszystkie odcinki będą dostępne na YouTube Instytutu Kultury Miejskiej.

Odcinek 1. Czy istnieje dobra i zła sztuka? | Premiera 29 listopada o godz. 16:00

Jeśli bywanie na wernisażach kojarzy Ci się z grupą nadętych krytyków w za dużych okularach i wiecznym niezadowoleniem wypisanym na twarzy, a sztuka współczesna budzi w Tobie głębokie niezrozumienie, ten odcinek jest dla Ciebie. Wychodząc od pomysłu Scotta Wilsona, który po znalezieniu na śmietniku pewnego amatorskiego obrazu postanowił zainicjować stworzenie Muzeum Złej Sztuki, prowadzące zastanawiają się, czy podział na dobrą i złą sztukę jest prawidłowy, a jeśli tak – jak ta dychotomia może pomóc nam rozumieć i czuć więcej.

Odcinek 2. Memlinga losy zawiłe | Premiera 6 grudnia o godz. 16:00

Droga „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga do Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku nie była prosta, a jednak mało kto wie, że w pewnym momencie zahaczyła ona nawet o pewnego… pirata. Jak do tego doszło? I dlaczego przez jakiś czas dzieło Memlinga brano za obraz Jana Van Eycka? O tym w najnowszym odcinku podcastu Artes Memerales!

Odcinek 3. Akty i akta, czyli o przestępstwach w świecie sztuki | Premiera 10 grudnia o godz. 16:00

Zuchwałe i podstępne akcje niczym z filmu „Vinci” czy raczej precyzyjne i pełne manipulacji zagrania rodem z serii o Arsènie Lupinie? O tym, jakie mogą być wcielenia przestępstw w świecie sztuki, czym charakteryzuje się fałszerz idealny i jakie konsekwencje mogą czekać osoby mające chrapkę na nielegalnie pozyskane dzieła, porozmawiamy już 6 grudnia!

Odcinek 4. Od Karin Larsson do stylu IKEA | Premiera 13 grudnia o godz. 16:00

Małą przerwę od świątecznych przygotowań niech zapewni Wam najnowszy odcinek podcastu Artes Memerales, w którym dowiecie się, co ma wspólnego szwedzka artystka żyjąca na przełomie XIX i XX wieku z wegańskimi klopsikami i najsłynniejszą meblarską sieciówką świata. Prowadzące zastanowią się również nad tym, jak to się stało, że na wystawie poświęconej pracom Karin i Carla Larssonów wymazano imię projektantki z tytułu ekspozycji, a pośrednio – z pamięci o dorobku słynnego małżeństwa.

O organizatorkach i prowadzących:

Adrianna Halman – edukatorka kulturalna, autorka literackich gier interaktywnych, z wykształcenia prawniczka. Z doświadczeniem w trzecim sektorze, przy festiwalach filmowych i literackich, organizacji paneli i konferencji. Koordynatorka kilkunastu projektów grantowych. Niezmiennie próbująca promować sztukę kobiet i kobiety w sztuce.

Paulina Ciecholewska –historyczka sztuki z wykształcenia, ilustratorka z zawodu. Jej charakterystyczny styl przyciągnął na zawodowe konto już niemal 19 000 obserwujących. Od 2020 r. prowadzi własną działalność.

Sandra Ciecholewska –studentka ostatniego roku kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka muzyki, wizażu i zwierząt.

Powiązane projekty