ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
Obejrzyj na YouTube: https://www.youtube.com/ikm_gdansk https://www.youtube.com/TVptakipolskie
11 czerwca 2021, 17:00 - 11 czerwca 2021, 18:30

Instytut Kultury Miejskiej i Stowarzyszenie Ptaki Polskie zapraszają na ośmioodcinkową serię filmów o ptakach w kulturze, sztuce, folklorze miejskim, mitologii i religii. Startujemy 7 maja 2021 r. Tego dnia i w każdy kolejny piątek (28 maja oraz 4 i 11 czerwca) prezentować będziemy po dwa odcinki.

Poznaj, Pokochaj, Pomóż to misja stowarzyszenia Jestem na pTAK!, które od ponad 15 lat działa na rzecz ochrony ptaków i bioróżnorodności. Na bagnach i mokradłach. W lesie i na łące. Ale też w mieście. Większość z nas nie docenia rosnącej roli miast dla ptaków, jeży, lisów i motyli.

Rzadko też zastanawiamy się nad naszymi związkami z ptakami i szerzej przyrodą. A jednak nie dziwi nas, że mieszkamy na ulicy Sowińskiego, czy Żurawiej. Że bramki naszej reprezentacji bronił kiedyś Dudek. Że polityków: Gawron, Kaczyński, Skowrońska, Sowa, Sójka, Sroka, przepytują dziennikarze Kania, Mazurek i Wróbel.

Opowiadając o ptakach, które żyją z nami od setek, a nie rzadko tysięcy lat spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania: dlaczego najpopularniejszy ostatnimi czasy karaibski pirat miał na nazwisko Wróbel? Czy Sowy są faktycznie najinteligentniejsze wśród ptaków? I po co Żurawiom kamień w dziobie.

Odcinek 7: Bielik

Kim był Gajusz Mariusz i co ma wspólnego z Orłem Białym? Czy na świecie żyły kiedyś dwugłowe orły? Oprócz odpowiedzi na te pytania zastanowimy się, czy Lech był Wikingiem oraz czy byliśmy kiedyś dumni jak Pawie? No i najważniejsze pamiętajcie proszę, że Bielik, nie jest Orłem!

Odcinek 8: Kruk
Głupi jak widział go Krasicki, czy jednak mądry? Mroczny i przebiegły, czy boski posłaniec? No i (chyba) najważniejsze? Czy los imperium brytyjskiego naprawdę leży w kruczych dziobach i pazurach? W dzisiejszym odcinku wpadniemy do Wyraju, pogadamy z Odynem i pobawimy się w śniegu.
Nie tylko poważnymi sprawami przecież Kruki żyją

  • 28.05.2021 / Ptaki w kulturze miejskiej. Odc. 3 Kormoran i  odc. 4 Wróbel domowy / g. 17:00
  • 04.06.2021 / Ptaki w kulturze miejskiej. Odc. 5 Puszczyk i inne Sowy i odc. 6 Mewy / g. 17:00
  • 11.06.2021 / Ptaki w kulturze miejskiej. Odc. 7 Bielik. i odc. 8 Kruk / g. 17:00

O zespole:

Piotr Kamont – przyrodnik, ptasiarz, edukator. Kosi bagna dla Czajek i Kszyków. Zakłada Ogrody na pTAK!, żeby Kapturki i Kosy znalazły w nich swój nowy dom. Wiesza budki dla Bogatek, Szpaków i Puszczyków. Opowiada o ptakach w „Ptasim Radiu Gdańsk”. Prezes Stowarzyszenia Jestem na pTAK!

Organizator:
Stowarzyszenie Ptaki Polskie

Powiązane projekty