ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
Obejrzyj na YouTube: https://www.youtube.com/ikm_gdansk https://www.youtube.com/TVptakipolskie
14 maja 2021, 17:00 - 14 maja 2021, 18:30

Instytut Kultury Miejskiej i Stowarzyszenie Ptaki Polskie zapraszają na ośmioodcinkową serię filmów o ptakach w kulturze, sztuce, folklorze miejskim, mitologii i religii. Startujemy 7 maja 2021 r. Tego dnia i w każdy kolejny piątek (14, 21 i 28 maja) prezentować będziemy po dwa odcinki.

Poznaj, Pokochaj, Pomóż to misja stowarzyszenia Jestem na pTAK!, które od ponad 15 lat działa na rzecz ochrony ptaków i bioróżnorodności. Na bagnach i mokradłach. W lesie i na łące. Ale też w mieście. Większość z nas nie docenia rosnącej roli miast dla ptaków, jeży, lisów i motyli.

Rzadko też zastanawiamy się nad naszymi związkami z ptakami i szerzej przyrodą. A jednak nie dziwi nas, że mieszkamy na ulicy Sowińskiego, czy Żurawiej. Że bramki naszej reprezentacji bronił kiedyś Dudek. Że polityków: Gawron, Kaczyński, Skowrońska, Sowa, Sójka, Sroka, przepytują dziennikarze Kania, Mazurek i Wróbel.

Opowiadając o ptakach, które żyją z nami od setek, a nie rzadko tysięcy lat spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania: dlaczego najpopularniejszy ostatnimi czasy karaibski pirat miał na nazwisko Wróbel? Czy Sowy są faktycznie najinteligentniejsze wśród ptaków? I po co Żurawiom kamień w dziobie.


Odcinek 1 Żuraw

Żuraw to ptak rozległych bagien, niedostępnych mokradeł i bezkresnych pól. Jak stał się symbolem Gdańska? Czy tego dostojnego ptaka możemy spotkać w naszym mieście? Co wspólnego ma z wojskiem i jak stał się symbolem ruchu pacyfistycznego na całym świecie? Odpowiedzi na m.in. te spróbujemy znaleźć na Żurawiej.

Odcinek 2 Czapla

Cóż można powiedzieć o Czapli? Stoi na jednej nodze i nic nie robi. Leniwa, gnuśna i głupia? Bez sensu. A jednak były czasy gdy była warta fortunę. Czy w towarzystwie wypada „puścić Bąka”? Puścić pewnie nie, ale usłyszeć, to już zupełnie inna historia

 

  • 7.05.2021 / Ptaki w kulturze miejskiej. Odc. 1 Żuraw i odc. 2 Czapla / g. 17:00
  • 14.05.2021 / Ptaki w kulturze miejskiej. Odc. 3 Wróbel domowy i  odc. 4 Kormoran / g. 17:00
  • 21.05.2021 / Ptaki w kulturze miejskiej. Odc. 5 Puszczyk i inne Sowy i odc. 6 Mewy / g. 17:00
  • 28.05.2021 / Ptaki w kulturze miejskiej. Odc. 7 Bielik. i odc. 8 Kruk / g. 17:00

 

O zespole:

Piotr Kamont – przyrodnik, ptasiarz, edukator. Kosi bagna dla Czajek i Kszyków. Zakłada Ogrody na pTAK!, żeby Kapturki i Kosy znalazły w nich swój nowy dom. Wiesza budki dla Bogatek, Szpaków i Puszczyków. Opowiada o ptakach w „Ptasim Radiu Gdańsk”. Prezes Stowarzyszenia Jestem na pTAK!

Organizator:
Stowarzyszenie Ptaki Polskie

Powiązane projekty