Webinar Farming Miejski ma na celu wymianę doświadczeń z zakresu urban farmingu/rolnictwa miejskiego. Szukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego w Gdańsku, mimo dużego zaplecza gruntowego/aktywistycznego nie mamy funkcjonujących farm miejskich czy ogrodów społecznych. Zasobem Trójmiasta są świetnie funkcjonujące działki ROD, jesteśmy dumni z przydomowych ogródków ozdobnych, ale nie mamy odwagi zakładać mini warzywniaków na nieużywanych gruntach miejskich. Jak to zmienić? Na czym polega fenomen Krakowa, Warszawy czy Torunia, gdzie pod blokiem mieszkańcy potrafią się zorganizować i czerpać radość z mini uprawy ziemi?

Spotkanie zostanie zarejestrowane w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej;

Ogrodnictwo miejskie łączy ze sobą mnóstwo funkcji społeczno – kulturalnych. Uczy współpracy,  zacieśnia relacje między sąsiadami, uczy troski o wspólne dobro, kształci postawy obywatelskie, poprawia estetytkę otoczenia, polepsza dobrostan psychiczny ogrodników. Tym bardziej w czasach pandemii, która wzmożyła potrzebę kontaktu z naturą i pokazała potrzebę̨ budowy wspólnoty czy integracji społecznej.  Urban farming to nieodzowny element szczęśliwego miasta XXI wieku.

Idzie wiosna, zakładajmy ogródki.  I posłuchajmy naszych gości aby się zainspirować i uczyć na ich błędach.

Do dyskusji zaprosiliśmy 4 aktywistki miejskie:

  • Gosię Zamorską z Fundacji Generacja w Gdańsku (Ogród Społeczny Wrzeszcz)
  • Agnieszkę Dragon ze Stowarzyszenia Zasiej w Warszawie, działającego przy warszawskich ogródkach działkowych ROD Pratulińska
  • Paulinę Jeziorek z Ogrodu Społecznego Wolna Wisła w Toruniu
  • Emilię Król z Krakowskiego Ogrodu Społecznego Macierzanka

Gosia Zamorska – prezeska Fundacji Generacja, szefowa i menedżerka Klubu Młodego Wrzeszczaka. Wraz z mężem prowadzi w Dolnym Wrzeszczu działania integrujące społeczność lokalną, oparte na zwiększaniu dostępności kultury i aktywizacji mieszkańców. Inicjatorka Ogrodu Społecznego Wrzeszcz, Kina Podwórkowego, Kina Na Dywanie i wielu innych warsztatów kulturalno-społecznych, głównie dla dzieci. Poetka, założycielka Gdańskiej Szkoły Haiku.

Agnieszka Dragon ze Stowarzyszenie „Zasiej” w Warszawie – działkowiczka, animatorka kultury, badaczka ogrodów miejskich, redaktorka publikacji „Żywioły w mieście. Notes młodych ekolożek i ekologów”. Stowarzyszenie Zasiej powstało w 2019 r., jako otwarta platforma zrzeszająca osoby, którym bliskie są idee ekologii, troski, zrównoważonego rozwoju i jak najmniejszej ingerencji człowieka w otaczającą go przyrodę. Poprzez praktyki ogrodnicze wspierające ideę postwzrostu (eng. degrowth) oraz regenerację i troskę o ziemię, takie jak uprawa permakulturowa, recykling czy wsparcie zamkniętego obiegu materii (kompostowanie, retencja wody), Zasiej pozytywnie wpływa na lokalny ekosystem miejski.  Forma działania stowarzyszenia to przede wszystkim edukacja, projekty artystyczne, społeczne i międzypokoleniowe oraz prowadzenie ogrodu społecznościowego w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym “Pratulińska” na warszawskim Targówku.

Emilia Król – aktywna ogrodniczka w Krakowskim Ogrodzie Społecznym Macierzanki. Z ogrodem związana blisko 2,5 roku, z roślinami związana hobbistycznie od niepamiętnych czasów, bo pierwsze rośliny sadziła w przydomowym ogrodzie babci. Prywatnie mama 5-letniego Michała, pracuje w obszarze marketingu i piaru, aktualnie poszukuje nowych możliwości rozwoju, być może właśnie związanych z ogrodnictwem 🙂 Krakowski Ogród Społeczny Macierzanki w marcu obchodzi swoje 3 urodziny i ma około 8- 10 stałych aktywnych ogrodników.  Ogród jest już stałym elementem krakowskiego Ruczaju*  i ma swoich wiernych fanów. Ogród Macierzanki powstał w bliskości nowych osiedli, które coraz śmielej wdzierają się w jeszcze „dziki” i spokojny teren otoczenia ogrodu. Od czasu powstania aż do teraz ogród przeszedł ogromną metamorfozę. Na początku był miejscem, w którym było wyłącznie trzcinowisko z górą śmieci, teraz jest miejscem relaksu dla mieszkańców z infrastruktura do wypoczynku i zabawy dla dzieci oraz rabatami warzywnymi i szklarnią dla aktywnych ogrodników.

* Ruczaj –  obszar Krakowa  wchodzący w skład Dzielnicy VIII Dębniki położony około 4 km na południowy zachód od centrum Krakowa. Nie stanowi jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Nazwa ta nie funkcjonuje również jako oficjalna jednostka urbanistyczna, ale funkcjonuje powszechnie w świadomości mieszkańców. 

Paulina Jeziorek z Ogrodu Społecznego Wolna Wisła
O ogrodzie Wolna Wisła: „Miejsce nad Wisłą, które wspólnie wydobywamy spod panujących tu do niedawna śmieci. Miejsce, gdzie możesz dołożyć swój czas i pracę do wspólnego wysiłku. Wspólnie tworzymy miejsce wody, nieba i ziemi. Miejsce ptaków i ludzi oraz dżdżownic. Miejsce uprawy, odpoczynku, zabawy. Do Miejsca dotrzesz pieszo, rowerem, z flisakami, tramwajem (przystanek Merinotex), samochodem. W chwili obecnej mamy stałe dyżury ogrodowe w niedziele od g. 11. W miarę jak nasza grupa będzie się rozrastać, zapewne będziemy bywać tu częściej. Podobno kiedyś ma powstać regulamin Ogrodu… Regularne spotkania ogrodowe odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu, ale członkowie ogrodu mogą do niego przyjść o każej porze dnia i nocy. Ponieważ ogród nie posiada ram instytucjonalnych, organizowane tu imprezy kończą się wraz z końcem sił albo gdy już trzeba stawić czoła zewnętrznym zobowiązaniom. W tym roku Noc Kupały skończyła się grupowym wsłuchiwaniem się w poranny wrzask natury. Część z nas zamiast do domu poszła spać do namiotów rozstawionych w ogrodzie”

Powiązane projekty