Wstęp – bezpłatne,
obowiązują zapisy:
od 2 września 2024 na stronie IKM: www.bilety.ikm.gda.pl oraz w siedzibie Instytutu, w Punkcie Informacji Kulturalnej

Stowarzyszenie WAGA, od 2009 roku aktywnie działające w trzech głównych obszarach: społecznym, kulturalnym i równościowym, ma zaszczyt zaprosić na obchody swojego 15-lecia.

W obszarze kultury nasze zaangażowanie objawiało się poprzez organizację plenerów malarskich, wystaw, a także produkcję i współprodukcję filmów, spektakli teatralnych oraz wydanie książek i czasopisma Obywatelka.

W ramach świętowania 15 lat istnienia Stowarzyszenia, mamy przyjemność zaprezentować festiwal produkcji, których WAGA była częścią. To wyjątkowa okazja, aby przypomnieć publiczności nasze i nie tylko nasze filmy i spektakle oraz podyskutować o ich aktualności w dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie.

dzień 2 / 26.09.2024

CYKL „OdWAGA”

Filmy:
16:00 – 17:45  „Założę czerwone spodnie” – reż. Elżbieta Rutkowska – 47’03
Aktywne i odważne kobiety – seniorki są bohaterkami filmu dokumentalnego Dla jednych codzienność, dla drugich ekstrawagancja. Ubrać wyraziste, czerwone spodnie w wieku ponad 60 lat to… odwaga! Jedna jest tancerką, druga DJ-ką. Obie… po 60. roku życia! Radosne, pełne życia i realizujące swoje marzenia. Film pokazyjący, że to nie wiek ogranicza nasze możliwości, a stygmatyzowanie i przypisywanie stereotypowych ról. Wśród 10 bohaterek zobaczymy m.in Krystynę Mazurównę oraz DJ Vikę.
18:00 – 19:15 „Kobieta bez przestrzeni” – reż. Grzegorz Karbowski – 46’00
Pierwsza produkcja we współpracy z Video Studio Gdańsk. Bohaterowie występujący w filmie to znane postaci ze świata polityki, sztuki, nauki i biznesu, m.in.: Joanna Mucha (posłanka, była Minister Sportu i Turystyki), Katarzyna Figura (aktorka), Izabella Łukomska-Pyżalska (bizneswomen), Agnieszka Odorowicz (Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), Małgorzata Szumowska (reżyser), Henryka Bochniarz (Prezydent Konfederacji Lewiatan), Wojciech Eichelberger (psycholog), Maciej Mrozowski (medioznawca). Film ma na celu ujęcie problemu równouprawnienia wśród mężczyzn i kobiet, jako tematu otwartego na wiele aspektów, nie powielającego kolejnych stereotypów i nie zamykającego się na nowe potrzeby szybko rozwijającej się rzeczywistości.
19:30 – 21:00 „Podróż do wnętrza pomarańczy” – reż. Rita Jankowska – 1’05
Sfilmowany spektakl w reżyserii Rity Jankowskiej. Scenariusz powstał na podstawie książki francuskiego pisarza Gerarda Guegan „Polki. Podróż do wnętrza Polski”, który w ciekawym momencie naszej historii, bo po podpisaniu porozumień sierpniowych, przyjeżdża do Polski i postanawia opisać ten egzotyczny dla siebie kraj – historiami kobiet. Jego bohaterki to młodociana prostytutka, córka aparatczyka, kobieta, która zamordowała matkę, szwaczki w łódzkiej fabryce, strajkujące działaczki, a także Agnieszka Holland i Danuta… żona Wałęsy. Pytania, które autor zadaje tym kobietom w tamtym czasie wydawały się dość ekstrawaganckie, by nie powiedzieć „bezwstydne”. Dla nas jednak najważniejszym stało się pytanie o system. A raczej czy nadal i w jakim stopniu, wpinamy się w system. Czy nie jest tak, że malujemy naszą rzeczywistość, tak jak kobiety z Zalipia – „zarówno w środku, jak i na zewnątrz”… By przeżyć.
Każdy pokaz filmowy będzie okazją do rozmowy z twórcami i aktorami. Dodatkowo, odbędą się animacje i konkursy, aby jeszcze bardziej uświetnić to wydarzenie. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i refleksji nad sztuką oraz jej miejscem w społeczeństwie.
* Wszystkie filmy są w języku polskim bez napisów