Wstęp – bezpłatne,
obowiązują zapisy:
od 2 września 2024 na stronie IKM: www.bilety.ikm.gda.pl oraz w siedzibie Instytutu, w Punkcie Informacji Kulturalnej

Stowarzyszenie WAGA, od 2009 roku aktywnie działające w trzech głównych obszarach: społecznym, kulturalnym i równościowym, ma zaszczyt zaprosić na obchody swojego 15-lecia.

W obszarze kultury nasze zaangażowanie objawiało się poprzez organizację plenerów malarskich, wystaw, a także produkcję i współprodukcję filmów, spektakli teatralnych oraz wydanie książek i czasopisma Obywatelka.

W ramach świętowania 15 lat istnienia Stowarzyszenia, mamy przyjemność zaprezentować festiwal produkcji, których WAGA była częścią. To wyjątkowa okazja, aby przypomnieć publiczności nasze i nie tylko nasze filmy i spektakle oraz podyskutować o ich aktualności w dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie.

 

dzień 1 /  25.09.2024

CYKL „Młoda WAGA” (cykl dla dzieci 6+)
16:00 – 17:15 „Ebenezer z BG” – realizacja: Krzysztof Baliński, Elżbieta Jachlewska, Wojtek Ostrowski – 25’52
To film, którego akcja dzieje się na Biskupiej Górce, jest inspirowany słynną „Opowieścią wigilijną” Charlesa Dickensa. W produkcji udział wzięli mieszkańcy/-nki dzielnicy. historia zaczyna się od Wiktorii (w tej roli Agata Warżawa), która wraz z dwiema siostrami wprowadza się na Biskupią Górkę. Z okna mieszkania dziewczynka obserwuje ulicę i w ten sposób zauważa Ebenezera, który jak się później okazuje, pełni ważną funkcję na osiedlu. W jego rolę wcielił się Krzysztof Baliński – aktor i tancerz, związany przez lata między innymi z Teatrem Ekspresji, autorskim projektem Wojciecha Misiuro. W pozostałych rolach zobaczymy młodszych mieszkańców Biskupiej Górki i sąsiednich dzielnic. Udział w nagraniach wzięło ponad pięćdziesięcioro dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 19 lat.
17:15 – 17:45 „Robot też człowiek” – realizacja BG FILM ( 18’40)
Całkiem niedawni na bardzo bliskiej Biskupiej Górce wylądował tajemniczy Robot Zwiadowca… Wędrował powoli uliczkami i podwórkami tej dzielnicy. Wiadomość przesłana przez Robota do Centrali brzmiała –  „to miejsce potrzebuje pomocy!”. Sztab zdecydował, że natychmiast należy zbadać dokładnie Biskupią Górkę! Wysłano kilka dodatkowych Robotów. Ekipa badawcza z ukrycia obserwowała żyjące na BG „stwory” i zauważyła jak starają się upiększyć to miejsce.
CYKL „Nasze królestwo jest stąd”
18:00 – 19:15 Powrót Nataniela W., czyli przyczynek do rozważań o przeszłości Biskupiej Górki – realizacja: Krzysztof Baliński, Elżbieta Jachlewska, Wojtek Ostrowski – 29’28
Powrót Nataniela W., czyli przyczynek do rozważań na temat przeszłości Biskupiej Górki – Nataniel Wolf był osiemnastowiecznym astronomem i badaczem. Jego grób znajduje się na Biskupiej Górce. Film opowiada o tym, co zobaczyłby Nataniel, gdyby spełnił swoją wizję i obudził się ze śmiertelnego snu. Co by pomyślał i jak zareagował, gdyby jakimś sposobem udało mu się zobaczyć to, co zdarzyło się w czasie poprzedzającym jego urodzenie i w czasie, jaki upłynął od jego śmierci do dzisiaj? Kogo by spotkał i jakich wydarzeń byłby świadkiem? Film jest przyczynkiem, nieśmiałą próbą wskazania na miejsce, na ludzi, na trudną do opisania złożoność historyczną, z którą ci ludzie mieli do czynienia i na którą sami swoim życiem i swoimi osiągnięciami się składali. Autorzy filmu pragną sprowokować takie rozważania i skłonić do otwartego spojrzenia w temacie przeszłości jednej, skądinąd niewielkiej części Gdańska, miasta, które samo w sobie jest miejscem o wyjątkowo złożonej i bogatej przeszłości. Obraz pokazuje piękno Biskupiej Górki, jej najbardziej charakterystyczne miejsca i postacie, w które wcielili się mieszkańcy. W zdjęciach w sumie wzięło udział kilkudziesięcioro mieszkańców Biskupiej Górki, w tym kilkoro dzieci. Lokalna społeczność pomagała również w tworzeniu scenografii.
19:30 – 20:30 „Nasze królestwo jest stąd” – reż Rita Jankowska – 25’46
W ramach festiwalu Narracje 2016 powstał niezwykły spektakl, który przenosi nas w magiczny świat Biskupiej Górki. To miejsce, gdzie codzienność splata się z tajemnicami, a historie mieszkańców ukryte są w zakamarkach uliczek. Widzowie zostają zaproszeni do świata, gdzie rzeczywistość przeplata się z poezją. Sfilmowany spektakl “Nasze Królestwo Jest Stąd” opowiada historie mieszkanek i mieszkańców Biskupiej Górki. To nie tylko zwykłe opowieści – to poetycka narracja, wpleciona w piękne kadry filmowe. Na akordeonie zagrał Leszek Muchowiecki, a światło było dziełem Radka Bacha. Opiekuńczą duszą była Krystyna Ejsmont.
20:30 – 21:00 „Miniatury filmowe” – realizacja BG FILM – cykl kilkuminutowych produkcji ukazujących Biskupią Górkę oraz jej mieszkańców.

Każdy pokaz filmowy będzie okazją do rozmowy z twórcami i aktorami. Dodatkowo, odbędą się animacje i konkursy, aby jeszcze bardziej uświetnić to wydarzenie. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i refleksji nad sztuką oraz jej miejscem w społeczeństwie.
* Wszystkie filmy są w języku polskim bez napisów