Dostęp tylko online: YouTube IKM
https://www.youtube.com/user/IKMGdansk

30 września 2022, 19:00 - 30 września 2022, 21:00

Gdańszczanki – opowieści dla dzieci o wielkich postaciach Gdańska.

2 października, godz. 19.00
Johanna Schopenhauer

30 września, godz. godz. 19.00
Elżbieta Heweliusz

1 października, godz. godz. 19.00
Konstancja Czirenberg

 

Organizatorka: Anna Czerwińska-Rydel

Miejsce: Youtube IKM

 

W czasach, gdy dziewczęta uczyły się prowadzenia domu, dobrych manier, szycia i układania kwiatów, a chłopcy mogli jeździć po świecie, zdobywać wiedzę i kształcić się w dowolnym kierunku, w Gdańsku urodziły się trzy kobiety, które zadziwiły świat. Były to: Elżbieta Heweliusz, Johanna Schopenhauer oraz Konstancja Czirenberg.

Gdańska pisarka Anna Czerwińska-Rydel proponuje Wam trzy krótkie filmiki, w których przybliża postaci niezwykłych gdańszczanek.

  • Elżbieta Heweliusz – żona wielkiego astronoma czy naukowczyni? Jaka była? Dlaczego, gdy miała tylko szesnaście lat, wyszła za mąż za Jana Heweliusza, który mógł być jej ojcem? Czy pracowała na równi z mężem, czy raczej stała w jego cieniu?
  • Konstancja Czirenberg – nazywana Bałtycką Syreną. Uważana za najpiękniejszą gdańszczankę. Cały świat podziwiał jej głos. Wszechstronnie uzdolniona, niezwykła, pełna czaru. Czy była szczęśliwa?
  • Johanna Schopenhauer – matka filozofa Artura Schopenhauera, powieściopisarka, poetka, autorka pamiętników opisujących życie w dawnym Gdańsku. O czym marzyła i czy udało jej się to zrealizować?

 

Anna Czerwińska-Rydel.Anna Czerwińska-Rydel – muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.  Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach. Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzn o słynnych gdańszczanach), Gdańskiej Trylogii 2 (trzy opowieści biograficzne o wybitnych gdańszczankach) oraz Gdańskiej Trylogii 3 (trzy opowieści biograficzne o wielkich gdańskich artystach). Na podstawie jej książki Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita powstał spektakl dla dzieci w reżyserii Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura.

http://www.annaczerwinskarydel.com/

Powiązane projekty