Miejsca pszczół – krótki film dokumentalny.
23 kwietnia, godz. 10.00.
Organizatorka: Kamila Chomicz.
Miejsce: Youtube IKM.

Miejsca pszczół to film instruktażowy, w którym Kamila Chomicz w precyzyjny i przystępny sposób opowiada o tym, gdzie można spotkać dzikie pszczoły i co dla nich można zrobić, co zbudować i posadzić w ogrodzie oraz jak najlepiej je chronić.

Udział owadów zapylających w produkcji jedzenia jest trudny do wyceny i często niezauważony.

Tymczasem, jeśli zabraknie różnorodności w świecie zapylaczy – w tym pszczół – z naszych stołów znikną owoce, warzywa, orzechy, kawa. A przecież dieta jest kluczowa dla naszego zdrowia. Wyobraźcie sobie, że do końca życia jecie ziemniaki, kukurydzę i ryż. Dzikie pszczoły należą do najlepszych zapylaczy roślin uprawnych i dzikich. Tym samym zapewniają różnorodność wielu ekosystemów.

Przyrodnicy zastanawiają się jak przekonać ludzi do wspólnego działania na rzecz ochrony ginących gatunków – w tym dzikich owadów zapylających. Moim wkładem w te działania będzie podzielenie się osobistą historią, bo z dzikimi pszczołami mieszkam po sąsiedzku. W tym filmie zabiorę was do kilku miejsc, w których widziałam dzikie pszczoły.

Cytat z filmu Miejsca pszczół:

Zachęcam Państwa do zmiany perspektywy. Do uważności w czasie spaceru, spoglądania na ziemię, do szukania wielkiej i zadziwiającej różnorodności pszczół i innych owadów oraz do ich ochrony. To nasze wspólne ziemskie bogactwo!

Jeśli chcecie dbać o równowagę w przyrodzie, dbajcie o różnorodność pszczół – chrońcie ich siedliska, czyli miejsca, w których mają możliwość zakładania gniazd, zbierania materiałów do ich budowy, oraz takie, w których jest dla nich odpowiedni pokarm w postaci pyłku i nektaru. Ochrona takich miejsc może być bardzo prosta –wystarczy ich nie niszczyć.

O organizatorce i współpracowniczce:

Zdjęcie pszczoły.Kamila Chomicz – jest absolwentką biologii (UG), Akademii Filmu i Telewizji (Warszawa), uczęszczała do Gdańskiego Studium Fotografii. Nagrywa filmy, robi zdjęcia, organizuje warsztaty i spotkania, etc. Tworzy różnego rodzaju kampanie edukacyjne i projekty społeczno-artystyczne, w których to stara się w kreatywny i ciekawy sposób opowiedzieć o ważnych dla niej sprawach. Współpracuje z różnymi instytucjami, organizacjami i niezależnymi artystami, część projektów realizuje niezależnie, a część w ramach działalności Fundacji MI-RO-RO. Dwa najważniejsze projekty realizowane w ostatnich latach to Głos laguny oraz Bees on my way.

Arrina Sizova – jest animatorką i ilustratorką zafascynowaną pięknymi opowiadaniami i zwiedzaniem świata. Absolwentka Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, utalentowana stażystka Animoon, która wsparła swoim talentem projekt Jak zostałem Superłotrem oraz serial I love this oraz wiele innych produkcji. Z Kamilą Chomicz współpracowała przy realizacji filmu Głuchy rechot i latamy.

Powiązane projekty