06 maja
17.00-20.00
Wstęp – bezpłatne,
obowiązują zapisy:
od 22 kwietnia 2024: www.bilety.ikm.gda.pl oraz w siedzibie Instytutu, w Punkcie Informacji Kulturalnej.
Na wymiankę nasion i rozsad wstęp jest wolny! Przestrzeń wymiany oraz ogrodniczego sieciowania będzie otwarta od godziny 16.00 do 17.30. Na część warsztatową w godz. 18.00-20.00 z Sebastianem Kulisem
Prowadząca(y)
Sebastian Kulis (Roślinne Porady)
Dla kogo
dla wszystkich

Od czasów pandemii nie da się już powstrzymać wzmożonego zainteresowania uprawą roślin w miejskich warunkach. Mieszkańcy i mieszkanki eksperymentują z balkonami, rodzinnymi ogródkami działkowymi, powstają społeczne grządki. Filmy edukacyjne, profile w mediach społecznościowych i podcasty o tematyce ogrodniczej cieszą się ogromną popularnością. A jak Gdańsk wpisuje się w ten trend? Chcemy zaprosić wszystkie osoby zainteresowane miejskim ogrodnictwem na wydarzenia z cyklu Rozsiane po mieście, by wyjść naprzeciw zainteresowaniu własną uprawą roślin i przy okazji sprawdzić, ilu nas jest.

16:00-17:30

Na początek zapraszamy na wymiankę rozsad i nasion. Kto samodzielnie wysiewa rośliny wie, że sadzonek zawsze ma się za dużo. Zachęcamy Was do wymiany roślin, podzielenia się nadwyżkami i doświadczeniami w tym zakresie. Jednocześnie spotkanie to będzie okazją do uzupełnienia mapy „rozsianych po mieście” gdańskich inicjatyw ogrodniczych, wymiany kontaktów, zasobów oraz giełdą pomysłów na uzyskanie miejskich plonów z szacunkiem dla natury.

18:00-20.00

Następnie zapraszamy na bezpłatne warsztaty z Sebastianem Kulisem i Robertem Roplem (Roślinne Porady), by porozmawiać o bioróżnorodności w mieście i o tym, jak tworzyć ogrody i rabaty pełne dzikiego życia. Dowiecie się miedzy innymi: jak założyć ogród na balkonie lub lokalnym podwórku, które rośliny nadadzą się do uprawy w miejskich warunkach, co zrobić, aby ogród był miejscem przyjaznym dla nas i dla lokalnej dzikiej fauny. Skupimy się na omówieniu takich zagadnień, jak odpowiednia gleba, podlewanie, rodzaje donic i techniki uprawowe. Będzie też przestrzeń na Wasze pytania i zagwozdki!

Na wymiankę wstęp jest wolny, na warsztaty obowiązują zapisy.

Organizatorkami projektu Rozsiane po mieście – spotkania wokół miejskich ogrodów są Barbara Swadzyniak oraz Justyna Wicenty, zapalone ogrodniczki-eksperymentatorki.

Sebastian Kulis i Robert Ropel, czyli Roślinne Porady. Sebastian zajął się uprawą swojego ogrodu w wieku 17 lat i tak z ogrodnika-hobbysty zamienił się w ogrodnika z doświadczeniem. Robert studiował architekturę, a następnie architekturę krajobrazu – z miłości do przestrzeni i Natury. Żyją razem i pracują już 5 lat, projektując, wykonując i pielęgnując ogrody nie tylko w Polsce, ale i w Skandynawii.

 

 

Edycja programu Otwarty IKM finansowana z dotacji Miasta Gdańska w ramach programu ProfiKultura- Program Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych sfinansowano w ramach Gminnego Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska.