20 maja
18:00-20:00
Wstęp – bezpłatne,
obowiązują zapisy:
od 06 maja 2024: www.bilety.ikm.gda.pl oraz w siedzibie Instytutu, w Punkcie Informacji Kulturalnej.
Prowadząca(y)
Justyna Wicenty
Dla kogo
dla wszystkich

Zapraszamy na otwarte dla szerokiej publiczności spotkanie autorskie twórcami podcastu Naturalnie o Ogrodach – Katarzyną Bellingham i Jackiem Naliwajkiem, a rozmowę poprowadzi Justyna Wicenty, animatorka, pisarka i ogrodniczka. To będzie okazja do posłuchania znanych specjalistów na żywo, podpisania książek i zadania praktycznych pytań, ale także do refleksji nad takimi tematami, jak wpływ zmian klimatycznych na nasze ogrody, produkcja żywności i bioróżnorodność w miastach, fakty i mity na temat naturalnej uprawy roślin oraz wyzwania współczesnej architektury krajobrazu.

Organizatorkami projektu Rozsiane po mieście – spotkania wokół miejskich ogrodów są Barbara Swadzyniak oraz Justyna Wicenty, zapalone ogrodniczki-eksperymentatorki.

Katarzyna Bellingham jest ogrodniczką z pasji i wykształcenia – ukończyła technikum ogrodnicze w Gdańsku oraz studia ogrodnicze w Wielkiej Brytanii. Wyróżniona stażem ogrodniczym w ogrodzie księcia Karola, pracowała również w ogrodach ekologicznych w Wielkiej Brytanii. Jest projektantką ogrodów, ogrodniczką, blogerką, autorką programów ogrodniczych na „Domo+”, autorką artykułów polskiej edycji „Gardener’s World”. Do niedawna mieszkała w Wielkiej Brytanii, a w Polsce od kilku lat prowadzi ekologiczny pokazowy „Ogród Bellingham” w Zgorzałem, w sercu Kaszub.

Jacek Naliwajek jest dziennikarzem z wieloletnim doświadczeniem radiowym, pracował m.in. w Radiu Wolna Europa, Radiu Plus i Radiu Gdańsk. Jego największe pasje to uprawa ogrodu i tworzenie projektu Naturalnie o Ogrodach. Zamiłowanie do ogrodnictwa wyniósł z domu i rodzinnego ogrodu. Od kilkunastu lat jest właścicielem wiejskiego ogrodu podmiejskiego, który zakładał od zera i w którym dzieli się swoim doświadczeniem.

Justyna Wicenty jest animatorką kultury i pisarką. Za debiutancką książkę „Kołysanka z huraganem” otrzymała w 2021 r. Galion Gdyński oraz Pomorski Sztorm. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktualnie pisze książkę o ogródkach działkowych w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Od kilku lat uprawia w dzielnicy Aniołki w Gdańsku miejski ekologiczny ogród. Prowadzi fotograficzny dziennik ogrodniczy: www.instagram.com/cztery.ary

Edycja programu Otwarty IKM finansowana z dotacji Miasta Gdańska w ramach programu ProfiKultura- Program Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych sfinansowano w ramach Gminnego Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska.