Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ, Gdańsk, Polska

1 kwietnia 2022, 17:00 - 1 kwietnia 2022, 20:00

Spotkania Filmowe z Miastem. Aalto z miłości do architektury.

1 kwietnia godz. 17.00
Instytut Kultury Miejskiej.
Wstęp wolny.
Organizator: Towarzystwo Urbanistów Polskich. Oddział Gdańsk.
Do współpracy przy projekcie organizatorzy zaprosili Wrocławską Fundację Filmową.

GdańskPlakat IV edycji Filmowych Spotkań z Miastem. i Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich zaprasza na IV edycję FILMOWYCH SPOTKAŃ Z MIASTEM, podczas której odbędzie się pokaz filmu pt. „Aalto – z miłości do architektury”. 

Pokaz będzie poprzedzony krótkim seminarium o architekcie. Po filmie zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Film pt. „Aalto – z miłości do architektury” to dokumentalna historia życia i twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów i ikony dizajnu – Alvara Aalto. Opowieść przedstawia kulisy miłości Aalto i jego żony oraz muzy – architektki Aino. Podczas projekcji dowiemy się, jak wyglądała ich wspólna twórczość i jaki wpływ wywarła na całym świecie. Odwiedzimy kultowe budynki, w tym akademik MIT, prywatny dom kolekcjonera sztuki pod Paryżem, pawilon w Wenecji i wiele innych. Głosy ekspertów oraz unikalne materiały archiwalne wzbogacające narrację pozwolą zobaczyć nam wielowymiarowy portret artystów, których pasją była architektura harmonijnie łącząca człowieka z naturą.

O organizatorkach i panelistkach:

Weronika Mazurkiewicz – Sekretarz Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, doktorantka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, członkini stowarzyszenia AESOP (Thematic Group for Public Spaces and Urban Cultures). Odbyła staże badawcze w kilku instytucjach badawczych w tym University of Ljubljana, University of Technology of Wiena, University of Lisbon. Od 9 lat czynna architekt i urbanistka. Pracowała m.in. w Karlsruhe w Niemczech i Warszawie.

Małgorzata Kostrzewska – adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, ekspert metodyk w Centrum Nowoczesnej Edukacji na Politechnice Gdańskiej, Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Zarządu Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich, opiekun Koła Naukowego Studentów Architektury „Hulaj Urban Squad”. W swojej pracy dydaktycznej i naukowo-badawczej zajmuje się edukacją architektoniczno-urbanistyczną, również dzieci, problematyką sportu, rekreacji i aktywności fizycznej w przestrzeni miejskiej, rolą sportu i rekreacji w procesie integracji i włączenia społecznego mieszkańców miast, zrównoważoną i aktywną mobilnością miejską. Drugim obszarem badawczym są historyczne uwarunkowania rozwoju miast, a zwłaszcza idee społecznej odpowiedzialności urbanistyki i architektury okresu modernizmu w kontekście dyskusji o warunkach i jakości życia we współczesnym mieście. Autorka monografii, artykułów, publikacji, wystaw i wystąpień konferencyjnych odnoszących się do powyższych zagadnień. Prowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych upowszechniające wiedzę architektoniczno-urbanistyczną.

Hanna Obracht-Prondzyńska – Skarbnik Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, asystent na Wydziale Architektury w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej, której jest absolwentką. Ukończyła również jako analityk GIS, Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Od pięciu lat związana jest z Pomorskim Biurem Planowania Regionalnego. Jest projektantem m.in. planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego oraz obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Doświadczenie projektowe zdobywała m.in. w USA, Chinach, RPA, Rumunii oraz Niemczech. W pracy naukowej koncentruje się na możliwościach modelowego wykorzystania Big Data w badaniach nad zmianami struktur funkcjonalno-przestrzennych miast i regionów, a także kwestiami zarządzania informacją przestrzenną w miastach. Jest członkinią the International Society of City and Regional Planners.

Aalto – z miłości do architektury.

reż. Virpi Suutari

Finlandia, czas trwania 103 min.

Film z angielskimi i polskimi napisami.

Zwiastun filmu: https://www.againstgravity.pl/films/aalto

Powiązane projekty