Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ, Gdańsk, Polska

5 listopada 2021, 16:00 - 5 listopada 2021, 20:00

5 listopada oraz 8 listopada, godz. 16:00 – 20:00 | W krainie Neptuna. Warsztaty tworzenia rzeźb ekologicznych 
Na warsztaty zapraszamy młodzież licealną.
Organizatorka: Linda Lemon
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: lindalemon.art@gmail.com

Podczas warsztatów prowadzonych przez artystkę Lindę Lemon porozmawiamy o zagrożonych wyginięciem organizmach morskich i oceanicznych, o ciuchach i o tym co łączy te dwa pozornie niezwiązane ze sobą wątki. Tematem tworzonych rzeźb będą rafy koralowe, a wykonywać je będziemy z… niepotrzebnej odzieży.

Jeżeli masz w domu ubrania do oddania, przynieś je na warsztaty! Najlepiej sprawdzają się jasne, kolorowe swetry i dzianiny. Mogą to być także włóczki i dodatki krawieckie. Ważne, aby komponenty do wykonania rzeźb nie były nowe, lecz pochodziły z Twojej szafy lub z second handu. Nie jest to jednak warunek konieczny do wzięcia udziału w warsztatach!

W trakcie spotkania poznasz nietuzinkowe metody na przetworzenie starych ubrań w koralowce, ukwiały, glony itp. Pierwszego dnia oswoimy się z nową materią rzeźbiarską, wypróbujemy różne techniki w małej skali. Drugiego dnia będziemy tworzyć wspólnie większe obiekty, by na koniec sfotografować je w świetle ultrafioletowym. Improwizacja i swobodna kreacja mile widziane!

Projekt „W krainie Neptuna” rozpoczął się w 2016 od pomysłu na jedną rzeźbę inspirowaną rafami koralowymi wykonaną z odzieży używanej i innych materiałów z recyklingu. Od tamtej pory instalacja powiększyła się kilkunastokrotnie. Do jej powstawania przyczyniło się wiele osób w każdym wieku, ponieważ z założenia jest to dzieło partycypacyjne będące w ciągłym procesie.

Projekt zwraca uwagę na problem wybielania raf koralowych i prawo do życia istot poza-ludzkich. Artystka inicjuje wspólne, haptyczne doświadczenie polegające na symbolicznym działaniu przeciwko anihilacji raf. Choć temat katastrofy klimatycznej jest trudny, to twórcza aktywność grupowa i swobodna rozmowa rzucają pozytywne światło na wizje przyszłości.

O inicjatorce projektu i prowadzącej:

Linda Lemon – absolwentka Wydziału Sztuk Wizualnych na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz kierunku Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej twórczość charakteryzują techniki z pogranicza różnych mediów. Lubuje się w starannie dobranych kontekstach i metaforach oraz precyzyjnym rękodziele, takim jak wyplatanie, haft, szycie, gotowanie. Częstym punktem wyjścia w jej aktywnościach jest zachwyt nad fenomenem życia na Ziemi. Posługując się językiem sztuki mówi o hydrosferze, koncepcji odpadu oraz wpływie roślin na holistycznie pojmowanego człowieka. Swoje prace celowo nasyca pozytywnymi emocjami, nawet jeśli opowiadają o trudnych do rozwiązania problemach antropocentrycznego świata. Więcej: https://www.instagram.com/linda.lemon_/

Powiązane projekty