Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

15 marca 2019, 17:00 - 15 marca 2019, 19:00

15 marca, 2019 r., godz. 17:00 – 19:00 | #jeansnowe, czy warto ratować ubrania? Panel dyskusyjny. Organizator i prowadząca: Alicja Żarkiewicz, prowadzenie: MAMYWENE, Joanna Jóźwiak, informacje i zapisy: kontakt@mamywene.pl

Czy wiesz, że każdego roku na świecie produkuje się 2,5 miliarda par jeansów? Czy wpływa to na nas i na środowisko? Oczywiście, że tak. Podczas panelu dyskusyjnego spróbujemy spojrzeć na ubrania z różnych perspektyw. Wśród panelistek będzie Kasia Wągrowska, autorka książki Życie zero waste.

Podczas panelu wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
– czy warto kupować?
– co zrobić z kupionymi, ale niechcianymi?
– jak ratować te, które już mamy, ale nie nadają się do noszenia?
– co zrobić z tymi, które nie mają szans na uratowanie, by dalej dobrze nam służyły?

Panel będzie wprowadzeniem do kolejnego spotkania – warsztatów – które odbędzie się 18 marca.

Podczas warsztatów upcyklingowych – takich w duchu zero waste – damy nowe życie niepotrzebnym jeansom. Nauczymy się ograniczać ilość wyrzucanych śmieci dzięki poznaniu sposobów na użycie ich jako surowców do nowych projektów. Będziemy szyć ręcznie i na maszynach do szycia, będziemy tworzyć podkładki pod kubki, pojemniki na biurko, torebki śniadaniówki, osłonki na doniczki, torebki na prezenty, woreczki.

By utrwalić wiedzę, jaką będziemy się dzielić podczas panelu i warsztatów, organizatorka przygotowuje e-booka. Będzie dostępny do bezpłatnego pobrania dla wszystkich zainteresowanych.

Ekologia i podejście zero waste są mi bliskie. Zależy mi na szerzeniu idei upcyklingu i ograniczaniu ilości marnowanych produktów. Jednak nie w sposób nachalny, a pokazujący, że to może być ciekawe, łatwe i całkiem przyjemne – opowiada Alicja Żarkiewicz.

O organizatorce i prowadzących:

Alicja Żarkiewicz – edukatorka i animatorka kultury. Absolwentka kulturoznawstwa i socjologii. Z pasją tworzy i prowadzi warsztaty od 6 lat. W pracy często wykorzystuje materiały z odzysku dając im nowe życie. Takie podejście pomaga trenować kreatywność i realizować drzemiącą w ludziach potrzebę twórczości. A także pokazuje, że podejście eko nie jest wcale takie trudne i nudne. Pomysłodawczyni i współzałożycielka Kolektywu Twórczego MyWy, czyli trójmiejskiej grupy animatorek, a także właścicielka firmy MAMYWENE zajmującej się prowadzeniem warsztatów kreatywnych.

Aga Żarkiewicz – edukatorka i animatorka kultury, koordynatorka trójmiejskiej grupy animatorek kultury i edukatorek – Kolektyw Twórczy MyWy. Od pięciu lat prowadzi warsztaty kreatywne, które charakteryzują się treningiem kreatywności. Wykorzystuje w nich upcycling jako metodę pracy. Są to warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, jak również międzypokoleniowe i rodzinne.

Asia Jóźwiak – rzemieślniczka, autorka bloga o szyciu „Joanka z.” oraz marki, tworzącej akcesoria pod tą samą nazwą. Z wykształcenia historyk sztuki, z pasji – rękodzielnik-samouk. Tworząc zachęca do nauki szycia, kreatywnego recyklingu i tworzenia oryginalnych rzeczy przy pomocy własnych rąk, wyobraźni i maszyny do szycia – szczególnie w czasach ogólnodostępnych i nietrwałych ubrań oraz dodatków o niskiej jakości. Joanka ceni naturalne tkaniny, kwieciste wzory, praktyczne rozwiązania i zasadę „zero waste” w zakresie tekstylnym. Tworząc w pracowni na skraju lasu czerpie pełnymi garściami z nieustannie inspirującej przyrody wokół, zarażając kreatywnością w wersji „eko”.

 

Powiązane projekty