Instytut kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

8 czerwca 2018, 18:00 - 8 czerwca 2018, 21:00

Pracownicy i przyjaciele Instytutu Kultury Miejskiej zapraszają na koncert, warsztaty i łakocie urodzinowe w ramach 10. lecia Gdańskich Dni Sąsiadów. Dołączcie do nas 8 czerwca (piątek) o godz. 18.00. W programie koncert Jana Elfa Czerwiński, warsztaty “W świecie papierowych kul” i warsztaty kulinarne zero waste  i degustacja potraw z Urodzinowej Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej. Wstęp: własnoręcznie wykonana potrawa.

KONCERT JANA ELFA CZERWIŃSKIEGO

Jan Elf Czerwiński z Gdańska to postać, której podwaliny działalności artystycznej ustanawiają umiejętności beatboxowe nabywane od 2006 roku i uznane na krajowych mistrzostwach (TOP4 WBW Beatbox 2017). Od tego czasu artysta rozwija się jako muzyk, showman i konferansjer w bogatym trójmiejskim środowisku tworząc i wspierając takie projekty jak duet wokalno beatboxowy Akus, Fala Zmiany, Chór Music Everywhere, The Long Road. Twórczość to własne kreacje oraz spersonalizowane aranżacje znanych utworów wykonywane przy użyciu wyłącznie aparatu mowy (bądź to na żywo, bądź z wykorzystaniem procesorów efektowych i stacji zapętlających) czerpiące z wielu kręgów, ale zazwyczaj oscylujące w granicach gatunków raggae, d’n’b, rock, house.

WARSZTATY “W ŚWIECIE PAPIEROWYCH KUL”

Zapraszamy Was na wspólną zabawę twórczą, podczas której stworzymy papierowe kwiaty, kule i pompony – piękne ozdoby do waszych domów.

Karolina Bracławiec – żyje w świecie wolności, bliskości, rozwoju, procesu i poszukiwań; artystka wizualna, malarka, mentorka – zafascynowana edukacją wolnościową – zaprzyjaźniona z Kalejdoskopem i Bazą – szkołami demokratycznymi w Gdańsku i Koszalinie, wcześniej nauczycielka w Liceum Plastycznym i Pałacu Młodzieży w Koszalinie. Absolwentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Marmara Üniversitesi w Stambule oraz Arteterapii na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Finalistka 24. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje, finalistka Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew” oraz Laureatka konkursu o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch. Obraz z dyplomowego cyklu Akt. Scena druga znalazł się w katalogu wystawy Premio Combat Prize w Livorno we Włoszech. Prace prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Koszalinie, Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, Stambule i Luksemburgu.

Magdalena Pela – artystka wizualna, malarka, autorka instalacji i obiektów. Od 2016 roku studentka Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku w 2015 roku. Absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. W 2016 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku nabyło do swojej kolekcji obraz z dyplomowego cyklu all-over. Laureatka VII Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów w Polsce oraz 25 Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje 2015. Finalistka III Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego, V Ogólnopolskiego Przeglądu Młodego Malarstwa „Świeża Krew” oraz konkursu o Grand Prix Fundacji im Franciszki Eibisch 2015. Prace wystawiała na zbiorowych i indywidualnych wystawach między innymi w Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Białej Podlaskiej, Łodzi, Budapeszcie, Rumunii, USA.

WARSZTATY KULINARNE ZERO WASTE

Co zrobić z resztkami z lodówki i gotowania? Co zjeść w niedzielę rano, gdy sklepy są zamknięte, a lodówka świeci pustkami? Na warsztatach nauczysz się jak ograniczyć ilość odpadów w kuchni i jak je kreatywnie wykorzystać.

Judyta Warzecha-Grzymała – prowadzi małą wegetariańską firmę cateringową. Stara się maksymalnie wykorzystywać produkty, gotując z sezonowych warzyw i owoców. W ramach Kolektywu Samo Dobro prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych, pokazując jak smacznie jeść, bazując na produktach wegetariańskich.

WARSZTATY DLA DZIECI: KAMIENICA GDAŃSKA – MOJA KAMIENICA 

Podczas podwieczorku sąsiedzkiego nie zabraknie zajęć dla Młodszych uczestników i uczestniczek. Magdalena Nowak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Grafiki, proponuje mieszczkom i mieszczanom budowanie swoich domów w Gdańsku. Dzieci stworzą własne fronty gdańskich kamienic za pomocą kredek, pasteli i collage’u. Partnerem warsztatu jest Forum Gdańsk.

Magdalena Nowak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Grafiki. Głównym tworzywem jej pracy jest rysunek, ilustracja i fotografia metodą camera obscura. Zajmuje się też projektowaniem graficznym. Wystawia w kraju i za granicą, w Europie, Azji i Australii. Prowadzi zajęcia plastyczne w Gdańskim Archipelagu Kultury – w Stacji Orunia, w Windzie i w gdyńskiej YMCA. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagroda Prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury 2014, Selected Prize – Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition 2012, Excellent Prize – The Second Master Cup Inernational Illustration Biennial Pekin 2008 III Nagroda, brązowy medal (dział pies) – Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego Satyrykon 2008. Prace znajdują się w Muzeum Sztuki Współczesnej Tajwan, Katalonia, Pekin, Macedonia i w zbiorach prywatnych Polska, Francja, Niemcy, Anglia.

DEGUSTACJA POTRAW Z URODZINOWEJ SĄSIEDZKIEJ KSIĄŻKI KUCHARSKIEJ

Gdańskim Dniom Sąsiadów, po raz trzeci towarzyszy wydawnictwo – Urodzinowa Sąsiedzka Książka Kucharska. Tym razem zawiera, z okazji 10. urodzin Gdańskich Dni Sąsiadów, prawie 100 dań na przyjęcie. Kulinarny motyw w interpretacji uczestników i uczestniczek Gdańskich Dni Sąsiadów, prześwietnych kucharzy i kucharek.

Wśród przepisów znajdują się: sałatki i przekąski, dania główne, napoje i przetwory, ale najwięcej jest słodyczy. Najpopularniejsze ciasta w książce to sernik i szarlotka. Publikacja zawiera ich kilka autorskich interpretacji, w tym w wersjach wytrawnych. Na wydarzenie poprosiliśmy autorki i autorów książki o przyniesienie potraw z książki na Podwieczorek Sąsiedzki.

Podwieczorek sąsiedzki w IKM odbywa się w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów. Instytut Kultury Miejskiej i Urząd Miejski w Gdańsku pod szyldem Gdańskie Dni Sąsiadów organizuje je po raz 10.
Tegoroczna akcja w Gdańsku trwa od 25 maja do 30 czerwca.
Więcej informacji: www.gdansk.dnisasiadow.pl.

Organizatorzy Gdańskich Dni Sąsiadów: Instytut Kultury Miejskiej i Miasto Gdańsk
Wydawnictwo Urodzinowej sąsiedzkiej książki kucharskiej wspiera GIWK.
Partner Gdańskich Dni Sąsiadów: Forum Gdańsk
Patroni medialni: Trojmiasto.plDziennik BałtyckiRadio Złote PrzebojeRadio Pogoda.

Powiązane projekty