Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

22 czerwca 2018, 12:00 - 22 czerwca 2018, 16:00

Barbara Leszczyńska zaprasza na dwudniowe warsztaty linorytu (22 i 29 czerwca 2018 r.). Uczestnicy stworzą od podstaw własną pracę w tej jednej z tradycyjnych technice graficznej. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja. Zapisy: barbaraelgraphicdesign@onet.pl.

Warsztaty nie tylko stymulują kreację i myślenie abstrakcyjne (grafikę tnie się w lustrzanym odbiciu i w kontrze), ale także starają się kształtować świadomego odbiorcę dzieł graficznych, rozumiejącego proces ich powstawania i dzięki temu bardziej zdolnego do ich percepcji i analizy.

Grafika kojarzona jest często z obrazem czarno-białym, tymczasem tkwiące w niej możliwości oferują znacznie więcej. Podczas warsztatów każdy z uczestników stworzy kolorową grafikę małoformatową w małym nakładzie (2-3 odbitki) na wybrany przez siebie lub sugerowany przez organizatora temat. Punktem wyjścia poszukiwań jest plama barwna, ślad, jaki pozostawia na matrycy dłuto oraz wzajemne przenikanie się linii i płaszczyzn.

Pragnę zainteresować uczestników grafiką artystyczną i pobudzić do myślenia abstrakcyjnego. Podczas warsztatów dowiemy się jak można myśleć linią, kształtem, plamą i kolorem. Ten bezpośredni kontakt z narzędziem rozbudzi świadomość artystyczną wśród potencjalnych odbiorców grafiki – opowiada Barbara Leszczyńska.

Zajęcia są dwudniowe. Pierwszego dnia uczestnicy przyjrzą się z bliska technice linorytu barwnego, stworzą wstępny szkic i kompozycję, przeniosą je na linoleum, wytną i wykonają trzy odbitki barwne. Natomiast drugiego dnia warsztatów praca skupi się wokół tworzenia drugiej warstwy kolorystycznej (lub czarnej). Pod okiem trenerki można będzie się nauczyć dobierać kolory, dopasować odbitkę i wykonać pracę bez użycia prasy.

Rozdzielenie warsztatów na dwa dni jest istotne ze względu na nakład pracy oraz konieczność wyschnięcia pierwszego koloru farby na odbitce. Efektem finalnym warsztatów będzie barwna odbitka pracy, którą uczestnicy zabiorą do domu.

Proponowany temat wyjściowy zajęć to wakacje. Pomysły własne są mile widziane.

Barbara Leszczyńska – absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Grafiki gdańskiej ASP. Dyplom z linorytu w pracowni prof. Janusza Akermanna. Wystawiana w wielu miastach w kraju i za granicą, sześciokrotnie na wystawach indywidualnych: we Francji (2017), Włoszech (2016), Gdyni (2015 , 2016) i Gdańsku (2014, 2017) – i zbiorowo, m.in. w Hong Kongu, Porto, Barcelonie, Edynburgu, Wilnie, Kłajpedzie, Ostrawie, Krakowie, Łodzi i innych. Dwukrotna stypendystka Rektora gdańskiej ASP dla najlepszych studentów, rezydentka Petites Cités de Caractère w Bretanii (2017), trzykrotna stypendystka programu Erasmus. Tworzy w technikach grafiki tradycyjnej – głównie linorycie, litografii, wklęsłodruku. Rysuje tuszem i ilustruje. Podróżuje, interesuje się naturą, kuchnią i stara się poznać jak najwięcej możliwości tkwiących w grafice. Więcej informacji: barbaraelart.wordpress.com


Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu Otwarty IKM.

Powiązane projekty