Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

2 października 2018, 18:00 - 2 października 2018, 20:00

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tłumacza, spotkamy się 2 października o 18.00 w IKM z Umarem Abdul-Nasserem (Irak), Kholoud Charaf (Syria) i Sarim Al Hassanatem (Palestyna) – poetami, uczestnikami programu ICORN. Rozmowę poprowadzi Wojciech Boros. Po polsku wiersze przeczyta Małgorzata Brajner. Spotkanie będzie tłumaczone z języka arabskiego na język polski. Partnerem wydarzenia jest Gdańska Galeria Miejska.

ICORN, to sieć kilkudziesięciu europejskich miast, wspierających działania na rzecz wolności słowa i ekspresji twórczej oraz międzynarodowej solidarności. Wysłuchamy poezji naszych gości w oryginale i po polsku. Porozmawiamy o najciekawszych zjawiskach w literaturze arabskiej, okolicznościach powstawania najważniejszych utworów naszych gości oraz doświadczeniu związanym z pracą twórczą w krajach ich pochodzenia. Więcej o ICORN: https://icorn.org

Goście:

Umar Abdul-Nasser (Irak) – poeta i muzyk, w swojej twórczości często odwołuje się do tematyki pokoju. Specjalizuje się w poezji performatywnej, tworzy własną muzykę. Do 2014 roku wiersze Abdul-Nassera były publikowane w lokalnych mediach w rodzinnym Mosulu. Od momentu, gdy Państwo Islamskie ogłosiło w Mosulu powstanie kalifatu, twórczość Abdul-Nassera i jego przyjaciół-muzyków została zakazana, a sam twórca został zmuszony do ukrywania się. Obecnie mieszka i tworzy we Wrocławiu w ramach sieci ICORN.

Sari Al Hassanat – poeta i działacz na rzecz praw człowieka, pochodzi z Dżabaliji, największego obozu uchodźców w północnej strefie gazy. Al Hassanat jest autorem wierszy i artykułów o korupcji, terroryzmie, prawach człowieka i bezrobociu młodych w strefie Gazy. W swojej działalności skupia się m.in. na prawach dziecka, prawie do edukacji, pracował jako wolontariusz organizacji pozarządowych. Obecnie rezydent ICORN w Gdańsku.

Kholoud Charaf – poetka, krytyczka sztuki i działaczka społeczna, pochodzi z Al Mjemr (Syria). Z wykształcenia – medyk, w Syrii pracowała jako szefowa więziennej jednostki medycznej Suwayda oraz nauczycielka języka angielskiego w instytucji działającej na rzecz edukacji dzieci, które nie mogą kontynuować nauki z powodu wojny. Obecnie pracuje nad swoim drugim tomem poezji oraz książką dokumentującą okrucieństwa wojny w południowej Syrii. Rezydentka ICORN w Krakowie.

Wojciech Boros – poeta, redaktor działu poezji w kwartalniku artystycznym „Bliza”, pomysłodawca i współredaktor antologii „Galera Poetów Trójmiasta”. Zdobywca „Czerwonej Róży”(1996). Publikował w licznych czasopismach artystycznych oraz antologiach, wydał tomy wierszy: „Nierealit górski”, „Jasne i Pełne”, „Złe zamiary”,”Pies i Pan”.

Małgorzata Brajner – aktorka, dwukrotna laureatka Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2002 otrzymała ją w kategorii najlepsza rola żeńska za grę w spektaklu „Noże w kurach” w reżyserii Rudolfa Zioło. Rok później otrzymała Nagrodę Teatralną za role w spektaklach: „Beczka prochu” i „Monologi waginy”.

 

Powiązane projekty