Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

30 listopada 2016 | 19.00 | Wstęp wolny

Japońscy naukowcy prowadzili wieloletnie badania, które udowodniły, że nawet krótkie przebywanie w lesie znacząco poprawia system immunologiczny i przedłuża życie. O ciszy i jej poszukiwaniu opowiada film Patricka Shena, który zobaczymy 30 listopada o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Po pokazie o dźwięku porozmawiają Marcin Dymiter i Marcin Borchardt.

„W poszukiwaniu ciszy” to film o potrzebie samotności, w której czasami po prostu trzeba się zanurzyć. Nad całością unosi się duch Thoreau, namysłu nad współczesną cywilizacją, produkującą bezustanny szum, którego nasz mózg, ukształtowany przez tysiące lat życia w ciszy, zwyczajnie nie jest w stanie przetrawić. Japońscy naukowcy prowadzili wieloletnie badania, które udowodniły, że nawet krótkie przebywanie w lesie znacząco poprawia system immunologiczny i przedłuża życie. Formuła filmu współgra z tematem – kontemplacyjne, starannie zakomponowane ujęcia pozwalają na nowo odkryć otaczający nas świat przyrody i docenić dźwięki natury.

W rozmowie po pokazie wezmą udział Marcin Dymiter i Marcin Borchardt.

Marcin Dymiter aka emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli, wystaw i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Twórca map dźwiękowych, serii płyt „Pocztówki dźwiękowe”, projektu Field Notes oraz edukacyjnego cyklu muzycznego Tracklista. Współtwórca Instytutu Pejzażu Dźwiękowego.

Marcin Borchardt, autor filmów dokumentalnych, reklam i wideoklipów. Reżyser programów telewizyjnych. Wykładowca estetyki krótkiego filmu fabularnego w Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz Akademii Filmu Dokumentalnego Planet+Doc na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku. Popularyzator XX-wiecznej awangardy w muzyce i filmie. Autor monografii „Awangarda muzyki XX wieku. Przewodnik dla początkujących”.


Pokaz filmowy i spotkanie „W poszukiwaniu ciszy”, 30 listopada, godzina 19.00. Goście spotkania: Marcin Dymiter i Marcin Borchardt. Wstęp wolny.