Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

2 marca 2019, 17:00 - 2 marca 2019, 20:00

2 marca, godz. 17:00 – 20:00 | Spotkania filmowe z miastem. Pokaz filmu „Do kogo należy miasto” w reżyserii Hansa-Christiana Posta oraz debata. Organizator: Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział Gdańsk we współpracy z Wrocławską Fundacją Filmową. Prowadzenie: Weronika Mazurkiewicz, Dorota Kamrowska, Hanna Obracht.

https://www.youtube.com/watch?v=7kxZi5YfFgI

„Do kogo należy miasto?” (reż. Hans-Christian Post) mierzy się z berlińskimi sporami architektonicznymi, których historia sięga początku lat 90. Film zadaje pytania kluczowe nie tylko dla Berlina, ale dla wszystkich miast, dotkniętych rozłamem i poważnymi zmianami: czy realne jest zbudowanie nowej, atrakcyjnej tożsamości miasta przy jednoczesnym zapewnieniu ekonomicznego rozkwitu? Czy można tego dokonać bez uszczerbku na funkcjach, jakie spełnia i potrzebach mieszkańców? Jaka jest w tym wszystkim rola architektury i urbanistyki? Czy miasto może pozostać miastem dla wszystkich, czy jego przeznaczeniem jest zostanie tworem ekskluzywnym?

Pokaz filmu poprzedzi debata z udziałem doświadczonych urbanistów i architektów z Towarzystwa Urbanistów Polskich.

O prowadzących:

Dorota Kamrowska-Załuska – prezes Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej i Kierownik Studiów Podyplomowych Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej „Projektowanie przestrzeni i zarządzanie”. Urbanista z 16 letnim doświadczeniem w pracy zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym, jak również w rozmaitych projektach partycypacyjnych i badawczych zorientowanych użytkowników. Interesuje się kwestiami miejskimi i wymiarem terytorialnym polityki spójności UE, a także innowacjami społecznymi w rewitalizacji urbanistycznej, zrównoważonymi miastami i obszarami metropolitalnymi. Jest autorką ponad trzydziestu artykułów i książki o zrównoważonej odnowie przestrzeni miejskiej.

Weronika Mazurkiewicz – Sekretarz Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, doktorantka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, członkini stowarzyszenia AESOP (Thematic Group for Public Spaces and Urban Cultures). Odbyła staże badawcze w kilku instytucjach badawczych w tym University of Ljubljana, University of Technology of Wiena, University of Lisbon. Od 6 lat czynna architekt i urbanistka. Pracowała m.in. w Karlsruhe w Niemczech i Warszawie, a obecnie pracuje w biurze architektoniczno-konstrukcyjnym Primes Sp. Z. o. o. w Gdańsku.

Hanna Obracht-Prondzyńska – Skarbnik Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, asystent na Wydziale Architektury w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej, której jest absolwentką. Ukończyła również, jako analityk GIS, Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Od pięciu lat związana jest z Pomorskim Biurem Planowania Regionalnego. jest projektantem m.in. planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego oraz obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Doświadczenie projektowe zdobywała m.in. w USA, Chinach, RPA, Rumunii oraz Niemczech. W pracy naukowej koncentruje się na możliwościach modelowego wykorzystania Big Data w badaniach nad zmianami struktur funkcjonalno-przestrzennych miast i regionów, a także kwestiami zarządzania informacją przestrzenną w miastach. Jest członkiem the International Society of City and Regional Planners.

Powiązane projekty