W ramach programu Przestrzenie Sztuki Gdańsk Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do udziału w warsztatach podejmujących tematykę odpoczynku i troski o siebie. Celem zajęć jest zapobieganie wypaleniu w życiu codziennym i zawodowym. Warsztaty odbywać się będą od października do grudnia 2023 w siedzibie IKM (Targ Rakowy 11).

Warsztaty dla rodziców oraz opiekunek i opiekunów

Spotkania wspomagają dobrostan osób, które często pełnią funkcje opiekuńcze i artystyczne, a nie znajdują wsparcia i czasu na realizację własnych potrzeb rozwoju i samoopieki. Adresowane są do osób dorosłych, potrzebujących uzupełnić swoje zasoby niezbędne do sprawowania opieki nad innym osobami.

Opis warsztatu:

„Zaopiekuj się sobą w ruchu” to próba stworzenia czasoprzestrzeni dla osób opiekujących się innymi, w której będą one miały okazję do zanurzenia się w procesie regeneracji i wzmocnienia. Poprzez techniki somatyczne oparte na metodzie Body-Mind Centering uczestniczące w warsztatach osoby odkryją moc i możliwości, jakie niesie z sobą opieka nad własnym ciałem.

Podczas zajęć nauczymy się rozpoznawania sygnałów wysyłanych przez ciało i spróbujemy zrozumieć własne potrzeby i ograniczenia. Korzystając z technik Body-Mind Centering, wejdziemy w proces rozwijania świadomości własnego ciała oraz jego możliwości. Naszym celem będzie również redukcja napięcia i stresu poprzez głębokie rozluźnienie ciała i umysłu osiągane w oparciu o techniki pracy z układem nerwowym i wzorcami neurokomórkowymi. Zwrócimy uwagę na istotę kultywowania samoopieki jako ważnego elementu opieki nad innymi oraz nauczymy się, jak włączyć praktyki samoopieki w nasz codzienny rytm, aby stały się one naturalną częścią życia. Poświęcimy też czas na refleksję i dzielenie się doświadczeniami związanymi z ruchem somatycznym.

Podczas warsztatów wykorzystamy m.in. ćwiczenia ruchowo-somatyczne oraz pracę z oddechem oparte na Body-Mind Centering, ćwiczenia wzmacniające świadomość ciała, elementy automasażu i podstawowe techniki masażu oparte na współczesnym masażu tajskim oraz WuoTai. Proponowane ćwiczenia wykonywać będziemy solo, w parach oraz w grupie.

Dla kogo?

Zapraszamy rodziców, oraz opiekunki i opiekunów zajmujących się dziećmi, osobami starszymi i osobami z  niepełnosprawnościami.

O prowadzących:

Sanatorium Somatyczne – prowadzony przez Yuliyę Dzichkouskayą i Tomasza Jagusztyna-Krynickiego kolektyw, który od 2016 roku prowadzi działania edukacyjne związane z pracą z ciałem, improwizacją i działaniami performatywnymi. Od 2022 roku realizują warsztaty somatyczno-ruchowe dla ukraińskich opiekunek (osób starszych i dzieci) w ramach Programu Nowe Relacje. W 2023 roku zorganizowali eko-somatyczny retreat dla aktywistów pracujących na pograniczu polsko-białoruskim. W najbliższym czasie pracę z osobami migranckimi rozwijać będą w ramach trzech międzynarodowych projektów. We współpracy z węgierskim centrum SinArts rozwijają międzynarodowy projekt dot. zrównoważonej pracy w sektorze kultury. Sanatorium jest w trakcie certyfikowanego szkolenia Somatic-Movement Educator w metodzie Body-Mind Centering, aktywnie rozwija również techniki pracy somatyczno-ruchowej z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Prace prowadzącej/prowadzącego:

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej.

 

Bilety: ulgowy 20 zł, normalny 25 zł (Kliknij tutaj)