Zakład Kulturalny
aleja Rzeczypospolitej 8
Gdańsk

BILETY – [kliknij tutaj]
Cena biletów:
150zł

27 września 2023, 10:00 - 29 września 2023, 16:00

BILETY – [kliknij tutaj]

Cena biletów:
150zł

 

Przymorze LAB to cykl profesjonalnych warsztatów tanecznych i choreograficznych dla osób zawodowo i niezawodowo zajmujących się tańcem. Zajęcia odbywać się będą w dwóch pasmach warsztatowych – jako Spotkania w Praktyce oraz Weekendowe Warsztaty Choreograficzne. 

Wszystkie zajęcia odbywać się będą w Zakładzie Kulturalnym od września do listopada 2023 roku.

Spotkania w Praktyce to cykl warsztatów w formule laboratorium przeznaczony dla osób zawodowo zajmujących się tańcem i zaangażowanych nieprofesjonalistek i nieprofesjonalistów.

Spotkania skierowane są do osób zainteresowanych poszerzaniem języka i metodologii pracy choreograficznej w eksperymentalnych, interdyscyplinarnych kontekstach. Zajęcia poprowadzą praktycy tańca, choreografowie, dramaturdzy, performerzy z całego kraju. Osoby prowadzące zostały wyłonione w ramach otwartego naboru.

Program każdego z warsztatów zakłada 3 dni kilkugodzinnych zajęć oraz otwarty dla widzów, studyjny pokaz pracy grupy połączony ze spotkaniem z osobą lub osobami prowadzącymi.

 

„Przeplatające Choreografie”

27–29 września (środa–piątek, 10:00-16:00, z przerwami)

Prowadząca: Aleksandra Borys

O warsztatach:

„Przeplatające Choreografie” to swoiste laboratorium choreograficzne. Podczas zajęć techniki pracy z ruchem, ciałem i improwizacją ruchową łączymy i przeplatamy z mitologią, astrologią i fantastyką. Wcielamy ideę ciała jako przedłużenia otoczenia oraz otoczenia jako przedłużenia ciała. Zapraszam wszystkich do otwarcia definicji „ciała” i wyjścia poza indywidualne, antropologiczne postrzeganie go. Dzięki tej praktyce możliwe jest odkrywanie ciała między-gatunkowego, ciała-wielo-zmysłowego, ciała-fantastycznego.

Metodologie, z którymi będziemy pracować, opierają się na Body Work, somatycznych praktykach, praktycznej anatomii, kompozycji ruchowej w czasie rzeczywistym. Będziemy korzystać z praktyk wspomagających rozszerzanie wizji ciała, przez pracę z dotykiem, ruchem oraz rysunkiem. Zagłębiając się w fizyczność i jej fantastyczne możliwości, sięgniemy do głębi Ziemi i w dal Kosmosu. Skupimy się na pracy z wyobraźnią ucieleśnioną – fantazją fizyczności wychodzącą poza logikę̨, w której ciało posługuje się̨ więcej niż̇ sześcioma zmysłami. Dzięki temu nasza fizyczność́ rozleje się̨ i poprzeplata z fizycznościami innymi-niż-ludzkie. Pozwolimy, by taniec przepływał przez ciała, tworząc przeplataną między ciałami historię / opowieść / doświadczenie.

Dla kogo?

Zapraszamy osoby dorosłe zajmujące się i/lub pracujące z ruchem, ciałem, performansem, kulturą.

O prowadzącej:

Aleksandra Borys pracuje z choreografią w nurcie art and science, włączając w badania artystyczne nauki ścisłe, kosmologię i ekologię. Rozwijała swoje badania artystyczne w ramach programu a.pass – performance and scenography studies w Brukseli (2022). Uzyskała tytuł magistra sztuki i nauk ścisłych na Central Saint Martins, University of the Arts w Londynie (2016); tytuł licencjata tańca współczesnego na CODARTS, University of the Arts w Rotterdamie( 2009). Jest absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi (2003).

Prowadzi niezależne czasopismo tekstów choreograficznych „Ruchome Teksty”, jest członkinią̨ warszawskiego stowarzyszenia choreografek Centrum w Ruchu. Nominowana do nagrody Prix Jardin d’Europe 2011, wyselekcjonowana do Aerowaves Listy 2012 oraz Polskiej Platformy Tańca 2012.

Prace i twórczość:

strona internetowa artystki

Info: przestrzeniesztuki@ikm.gda.pl
Przymorze LAB : [kliknij tutaj]

Wszystkie wydarzenia: [kliknij tutaj]

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej

Program realizowany we współpracy z Zakładem Kulturalnym.