ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
To warsztat przede wszystkim dla osób zaczynających swoją zabawę z drukiem i projektowaniem 3D. Jako uczestnik zaprojektujesz i zbudujesz działającą replikę polemoskopu. Zapraszamy 16 i 17 października w godzinach od 10.00 do 16.30. Wydarzenie jest bezpłatne dla pracowników instytucji i organizacji związanych z kulturą! Ilość miejsc ograniczona!!
ZAREJESTRUJ SIĘ: wypełnij formularz – https://forms.office.com/r/sY63p0gfTP
Jan Heweliusz szczegółowo opisał i rozrysował swój projekt w monumentalnym dziele Selenographia – dziś dostępnym online dzięki Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej. Oryginał przechowywany jest w PAN Bibliotece Gdańskiej, która posiada kompletną kolekcję dzieł Jana Heweliusza.
Krok po kroku, przeniesiesz pomysł na model wirtualny, a następnie na rzeczywistą konstrukcję, pokonując przy tym szereg przeszkód. Ta ścieżka pozwoli Ci przede wszystkim na nauczenie się pracy z programami do modelowania i rozwiązywania podstawowych problemów przy druku własnych modeli.
Sam polemoskop to stosunkowo proste, ale ważne historycznie narzędzie optyczne. Zaprojektowane przez samego Jana Heweliusza, gdańskiego astronoma i konstruktora przyrządów naukowych, wzięło nawet udział w Bitwie pod Wiedniem. Jeśli więc jesteś popularyzatorem nauki, lokalnym patriotą lub fascynatem historii, to na tej ścieżce zyskasz podwójnie.
Warsztat zostanie zrealizowany w ramach projektu: 425 lat minęło: Kolekcja PAN Biblioteki Gdańskiej i Dzieła Jana Heweliusza.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Zastrzegamy sobie weryfikację zgłoszeń; Osoby przyjęte otrzymają mail potwierdzający zgłoszenie.

Powiązane projekty