Rising. Learning from the Past Today for Tomorrow

19 lipca – 15 września 2024

 

Wernisaż: 19 lipca 2024

–> WERNISAŻ | 19 LIPCA 2024
*18:00 -18:45 wernisaż, CSW Łaźnia 1, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk
*18:45 – 19:30 wspólne przejście z CSW Łaźnia do Instytutu Kultury Miejskiej
*19:30 wernisaż, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11, Gdańsk
–> Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1, ul. Jaskółcza 1
Anna Fiszer Barbara Massalska Teresa Pągowska Alina Szapocznikow Józefa Wnukowa Hanna Żuławska
–> Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11
Marek Płuciennik Hanna Shumska Florian Tuercke Elizabeth Turrell Anastasiia Vorobiova Mariusz Waras
Jaka jest siła sztuki i kultury w czasach (post)konfliktu? Jak budujemy miasto i relacje społeczne w trakcie konfliktów, po doświadczeniach wojennych i przepracowaniu powojennych traum? Jak obecnie tworzymy przestrzeń dla istot ludzkich i nieludzkich, a potem dbamy o nią?
W międzynarodowym projekcie „Rising. Learning from the Past Today for Tomorrow” interesuje nas zbadanie i przedstawienie, jak przez pryzmat wojennych doświadczeń zmienia się perspektywa i twórczość, jak wygląda codzienność i działalność artystyczna, jak zmienia się warstwa wizualna i sfera akustyczna miasta przez pryzmat traumatycznych wydarzeń, skutków wojny i odbudowy nie tylko architektury, ale i relacji społecznych.
Podsumowaniem tego projektu jest wystawa w dwóch instytucjach i ich przestrzeniach ekspozycyjnych. Pierwsza to sala wystawowa w CSW Łaźnia, gdzie prezentujemy sześć dzieł sześciu artystek, które miały niezwykłe znaczenie dla rozwoju sztuki w powojennym Gdańsku, dla odbudowy miasta i wprowadzeniu dzieł artystycznych do przestrzeni miejskiej – Anny Fiszer, Barbary Massalskiej, Teresy Pągowskiej, Aliny Szapocznikow, Józefy Wnukowej i Hanny Żuławskiej. Scenografia nawiązuje do rusztowań, po których musiały piąć się artystki i do ich wysiłku fizycznego. Każda z nich była silną, wyjątkową osobą i każda z nich przepracowywała traumy wojenne, przekuwając je w rzeźby, tworząc dzieła sztuki, wprowadzając kolor i nowe formy do pejzażu miasta. Na wystawie nie prezentujemy reprodukcji, ale obiekty z kolekcji muzealnych i prywatnych, takie jak tkaniny, rzeźby, obrazy, chcąc ukazać wszechstronność i ponadczasowość tych artystek.
Druga część wystawy jest prezentowania w Kunszcie Wodnym, siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej. Jego wnętrze stanowi otwarta przestrzeń publiczna, przedłużenie placu miejskiego i historycznego Traktu Królewskiego. Jest przyjazna dla ludzi, zachęca do spędzania czasu wolnego, jak i do coworkingu. Ze względu na swoją specyfikę i liczne zaułki, doskonale sprawdza się jako przestrzeń, w którą twórcy mogą wpisywać dzieła sztuki. Zaproszeni przez kuratorki artyści współcześni: Marek Płuciennik, Hanna Shumska, Florian Tuercke, Elizabeth Turrell, Anastasiia Vorobiova i Mariusz Waras wybrali lokalizacje, dla których stworzyli instalacje artystyczne odpowiadające na postawione im wyzwanie. Każdy z nich, na swój sposób, zmierzył się z obecnym kryzysem imigracyjnym, życiem i tworzeniem na obczyźnie, prawami człowieka czy emocjami i wspomnieniami osób doświadczonych wojną. Na tę cześć wystawy składają się instalacje przestrzenne, obiekty, ceramika, animacje i instalacje dźwiękowe.
Obie części ekspozycji skłaniają zarówno do dyskusji o lokalnej historii, jak i postawienia pytania, czego się nauczyliśmy od przeszłości i jak myśleć o jutrze.

 

CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

Anna Fiszer, Barbara Massalska, Teresa Pągowska, Alina Szapocznikow, Józefa Wnukowa, Hanna Żuławska

 

Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11, Gdańsk

Marek Płuciennik, Hanna Shumska, Florian Tuercke, Elizabeth Turrell, Anastasiia Vorobiova, Mariusz Waras

 

Kuratorki: Aleksandra Grzonkowska, Kinga Jarocka, Anna Szynwelska, Catia Viegas Wesołowska

 

Organizatorka: Fundacja Kultury Wizualnej Chmura / www.fundacjachmura.pl

Partnerzy: CSW Łaźnia, Instytut Kultury Miejskiej, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

 

Projekt dofinansowano ze środków Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft | EVZ Foundation ) w ramach programu “Historia lokalna”.