ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ, Gdańsk, Polska
5 października 2020, 11:00 - 5 października 2020, 17:45

5 października, godz. 11:00 – 17:45 | Robimy zielnik literacki. Warsztaty twórczego pisania dla dorosłych, młodzieży i starszych dzieci
Organizatorka i prowadząca: Barbara Piórkowska
Rekrutacja poprzez zapisy mailowe – decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy: barbara.piorkowska@wp.pl

Rok 2020 pokazał, że tęsknimy do natury i brakuje nam z nią kontaktu. Dlatego Barbara Piórkowska zachęca do tego, by w długie jesienne i zimowe wieczory pracować nad swoim własnym zielnikiem literackim.

Podczas warsztatów uczestniczki i uczestnicy będą pracować nad ilustracjami roślinnymi (tworzonymi z różnych dostępnych materiałów), by dopisać do nich teksty, które będą osobistym, literackim (poetyckim lub prozatorskim) komentarzem. Całość złoży się w pamiętnik – cenną, spersonalizowaną pamiątkę lata.

Warsztaty z Barbarą Piórkowską to nie tylko praca z roślinami. Poznamy strategie pisania o zieleni, pisarka podpowie również kilka technicznych patentów na pisanie. Razem poćwiczymy, poeksperymentujemy, zobaczymy, w czym tkwi siła tworzenia zdań o tym, co się widziało, słyszało, wąchało – przeżyło.

Natura jest fascynująca, warto ją opisywać i zawsze mieć przy sobie – na blogu, w notatniku – tam, gdzie chcesz. Dodatkowo w pracy grupą można się będzie podzielić refleksjami i zainspirować do dalszej pracy – opowiada organizatorka.

Warsztaty są przeznaczone dla osób początkujących i średnio zaawansowanych oraz wszystkich lubiących naturę i chcących spróbować swoich sił w jej opisywaniu. Mogą to być dorośli, dzieci starsze (potrafiące już sprawne pisać), zainteresowana pisaniem młodzież, każdy i każda chętna zdobywać nowe umiejętności pisarskie, poszerzać pole wyobraźni. Miłośnicy i miłośniczki przyrody, chcący/chcące uporządkować wiedzę na ten temat i zainspirować się do opisu swoich botanicznych zainteresowań, zrobić własne zielniki, prowadzić blogi czy strony na FB związane z naturą oraz pielęgnacją roślin domowych, balkonów, ogrodów.

O prowadzącej: 

Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Autorka powieści „Kraboszki (2020), „Szklanka na pająki” (2010/2018), prozy „Utkanki” (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta „Piórko” Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich i teatralnych. Nauczycielka w pracowni kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku (2002-2018) trenerka warsztatów twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Tłumaczona na język angielski, rosyjski i litewski. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010.

Podczas warsztatów obowiązują zasady dystansu społecznego.

Powiązane projekty