Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ, Gdańsk, Polska

30 listopada 2021, 18:00 - 30 listopada 2021, 20:00
Zapraszamy na spotkanie 30 listopada o 18.00. Porozmawiamy o romantycznej wizji Gdańska Johanna Carla Schultza. Wykład poprowadzi Alicja Andrzejewska-Zając z Muzeum Narodowego.
„Niech przynajmniej obrazy owych budowli trafią do potomnych” – z taką właśnie intencją, ujętą w autorskim wstępie, powstał jeden z najsłynniejszych cykli graficznych w całej historii sztuki gdańskiej. Jego autor – Johann Carl Schultz – wieloletni dyrektor ówczesnej uczelni artystycznej w Gdańsku, współzałożyciel Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Starożytnych Budowli i Pomników Sztuki Gdańska, przez lata bezskutecznie walczył o zachowanie starodawnego charakteru rodzinnego miasta. Niestety konieczność modernizacji Gdańska stała w sprzeczności z celami jakie wyznaczyło sobie Stowarzyszenie. Poprawa komunikacji miejskiej, przebudowa przyziemi kamienic na cele handlowe, przekształcanie kamienic gdańskich na wielorodzinne domy – wszystko to sprawiało, że następowały nieodwracalne zmiany, których nie można było zatrzymać. W 1855 roku Johann Carl Schultz wydał pierwszą z trzech serii rycin będących graficzną dokumentacją znikającego obrazu starego Gdańska i osobistym pożegnaniem artysty ze światem, który na jego oczach odchodził w niepamięć- zapowiada tematykę wykładu prelegentka.
Prowadząca:
Alicja Andrzejewska-Zając – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, kustosz w Pracowni Grafiki Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Autorka i współautorka wielu wystaw i publikacji z zakresu sztuki gdańskiej i europejskiej. Jej zainteresowania badawcze obejmują malarstwo i grafikę w okresie nowożytnym, a także historię kolekcjonerstwa.
Grafika JC.Schultza ze zbiorów Muzeum Narodowego
Kolejne spotkanie: 14 grudnia.
Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.

Powiązane projekty