ul. Menonitów 2 przy Kościele Zielonoświątkowym

2 października 2016 | 12.00

biskupia_gorka_spacer2_fot.BartoszBan%01ka

Lokalne Przewodniczki po Biskupiej Górce Jolanta Kajzer i Krystyna Ochędzan poprowadzą spacer literacki na podstawie utworów Stanisławy Przybyszewskiej. Gdzie powstała Sprawa Dantona? Jakie myśli pisarki warto zapamiętać? Dowiemy się podczas spaceru, 2 października o godz. 12.00.

– Pragniemy przypomnieć jej dorobek literacki i udowodnić jak wyjątkową osobą była na tle literatury polskiej i światowej. – opowiadają przewodniczki i dodają — Jesteśmy pod silnym wrażeniem pisarki i zadajemy sobie pytanie, jak tak młoda dramatopisarka żyjąca w wielkim osamotnieniu zdołała posiąść wiedzę najwyższych lotów i przeczytać dzieła najważniejszych „Olimpijskich twórców” tych z najwyższej półki po to, by stworzyć dzieło „Sprawa Dantona”.

Spacer odbywa się z okazji 115 urodzin pisarki, która była związana z Wolnym Miastem Gdańsk, gdzie tworzyła w latach dwudziestych XX wieku.

– Przez ostatnie miesiące przeczytałyśmy prawie cały dorobek Stanisławy Przybyszewskiej. Weszłyśmy w jej i ona weszła, jako pisarka-geniusz, w nasze życie. Trzy tomy „Listów” w opracowaniu Stanisława Helsztyńskiego pozwoliły opracować tzw. Złote myśli Stanisławy Przybyszewskiej. Dla pasjonatów pisarki mamy 500 cudownych, mądrych myśli i rozważań Stanisławy Przybyszewskiej.

Podczas spaceru przewodniczki oprowadzą nas po miejscach, gdzie pisarka tworzyła „Sprawy Dantona”, opowiedzą o jej relacjach z ojcem- pisarzem, a także zdradzą pewną historię z Andrzejem Wajdą, który docenił pisarkę.


Spacer literacki śladami Stanisławy Przybyszewskiej.

2 października, godz. 12.00

ul. Menonitów 2 przy Kościele Zielonoświątkowym