Plac SOLIDARNOŚCI, Plac Solidarności, Gdańsk, Polska
14 marca 2020, 12:00 - 14 marca 2020, 14:00

Komunikat Instytutu Kultury Miejskiej

W związku z zaleceniem Prezydent Miasta Gdańska, które służy zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa, odwołujemy do końca marca wszystkie wydarzenia Instytutu Kultury Miejskiej. Zarówno te, które miał odbyć się w naszej siedzibie przy ul. Długi Targ 39/40, jak i te w innych lokalizacjach.

Wiemy, że ograniczenie kontaktów i unikanie wydarzeń, w których bierze udział więcej osób służy bezpieczeństwu nas wszystkich. W tym trudnym momencie ważna jest odpowiedzialność nas wszystkich za siebie nawzajem.

Będziemy informować o wznowieniu działalności IKM na naszej stronie internetowej www.ikm.gda.pl i Facebooku: IKMgdansk.

///

Kim były kobiety pracujące w Stoczni Gdańskiej? Jakie zawody wykonywały i co je skłaniało do podjęcia pracy w zakładzie? Jak wyglądało ich codzienne życie? Czy awansowały i w jakich organizacjach działały? 14 marca (sobota) o godz. 12.00 zapraszamy na spacer. Zwiedzanie jest bezpłatne. Miejsce startu: Brama Historyczna do Stoczni Gdańskiej, Gdańsk, Plac Solidarności.

Odpowiedź na te i inne pytania poznacie w trakcie spaceru w ramach projektu Metropolitanka, który pokazuje Stocznię Gdańską oczami suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Dowiemy się, jak praca w Stoczni wpłynęła na ich życie. Spacerując po terenie dawnego zakładu poznamy bliżej historie: technolożek, izolatorek i elektryczek. Nie sposób pominąć także znaczenia Grudnia ’70 i Sierpnia ’80 dla pracownic zakładu, wśród których znajdowały się Anna Walentynowicz i Alina Pienkowska.

Przewodniczka: Anna Maria Miler – współautorka projektu, pasjonatka historii kobiet pracujących w Stoczni Gdańskiej, o których codziennym życiu pisze rozprawę doktorską. Wiele godzin spędziła w archiwach odkurzając stoczniowe herstorie. Od 2012 roku opowiada je oprowadzając po terenach dawnego zakładu. Animatorka kultury, menadżerka projektów, na co dzień pracuje w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter.

Spacer dla osób dorosłych Informacje: kontakt@ikm.gda.pl, tel 664 976 052

Instytut Kultury Miejskiej 2019