Kim była suwnicowa i na czym polegała jej praca? Jak wyglądało codzienne życie w stoczni? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Na te i wiele innych pytań odpowie pani Helena Dmochowska, członkini projektu Metropolitanka, przewodniczka i dawna pracownica zakładu. Podczas spaceru 21 października o godz. 12.00 w ramach festiwalu Open House Gdańsk otworzy przed Wami stocznię, jakiej dotąd nie znaliście.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: e-mail: kontakt@ikm.gda.pl, tel. 0 58 301 2016

Wspólny spacer sprawi, że poznacie Stocznię Gdańską z perspektywy inżynierek, suwnicowych, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Przekonacie się, jakie znaczenie w ich życiu miała praca w tym prężnie działającym zakładzie. Wreszcie, dacie się zaskoczyć anegdotami o stoczniowym ogrodnictwie i dowiecie się, gdzie znajdowały się takie obiekty jak Willa Dyrektora i Modelarnia.

Helena Dmochowska urodziła się 25 grudnia 1941 r. w Radłowie k. Tarnowa. W latach 1960-1995 pracowała w Stoczni Gdańskiej na stanowisku suwnicowej. Pełniła funkcję przewodniczącej Wydziałowej Komisji Kobiet, była także członkinią Komisji socjalnej w Radzie Zakładowej. Za swoją pracę otrzymała liczne nagrody m. in. Srebrny Krzyż Zasługi oraz Złoty Krzyż Zasługi.

Więcej informacji: http://ohgdansk.org/space-z-metropolitanka/