Warsztaty taneczno-performatywne w nurcie kultury ballroom i tańca vogue prowadzone przez Bożnę Wydrowską.

 

Tytuł wydarzenia: Tydzień Queeru | Bożna Wydrowska – warsztaty taneczno-performatywne w nurcie kultury ballroom i tańca vogue 

 

dla kogo:  

– warsztaty skierowane są do queerowej społeczności osoby sojusznicze są mile widziane 

– aby uczestniczyć w warsztatach nie jest wymagane doświadczenie taneczno-performatywne 

 

czas trwania: 3,5h godziny (z 30 min przerwą) 

spotkanie 11.30 IKM, Targ Rakowy 11, sala warsztatowa 

wstęp wolny 

obowiązują zapisy – [kliknij tutaj]

liczba miejsc ograniczona 

 

Łącząc część teoretyczną oraz praktyczną, Bożna Wydrowska przedstawi osobom uczestniczącym spojrzenie na ciało jako narzędzie zmiany społecznej i politycznej. Czerpiąc z tradycji ballroomu, przybliży takie kategorie jak Face, Face with performance oraz Vogue Fem odkrywając jednocześnie emancypacyjny wymiar ruchu i choreografii. 

Aby podzielić się swoją praktyką jako przestrzenią ciałopozytywności i możliwości eksperymentu queerowania własnej tożsamości, artystka zaprosi również uczestniczki i uczestników do rozmowy o herstorii ballroomu i jego przesłaniu jako nośnika nowych idei oraz sprzeciwu wobec systemu. 

 

Bożna Wydrowska  – Artystka wizualna, performerka, choreografka. Laureatka Elle Style Awards w kategorii Odkrycie Roku oraz rezydentka programu Tough Love w Komunie Warszawa w 2022 roku. Znana jako matka kultury ballroom w Warszawie. W latach 2014–2021 należała do międzynarodowej queerowej rodziny – Royal House of Milan z Nowego Jorku. Od 2016 kuratorka Balu u Bożeny, wydarzenia performatywno-tanecznego łączącego ballroom z lokalną sceną muzyczną, nagrodzonego inicjatywą Ballantine’s True Music Fund. W swojej działalności artystycznej łączy sztukę kultury ballroom z alternatywnymi praktykami choreograficznymi ruchu i głosu. W 2020 roku kończyła zaawansowany program edukacyjny Choreografia w Centrum 2. Od 2015 roku bierze udział w wielu produkcjach teatralnych i filmowych jako aktorka oraz choreografka. Pracowała w takich instytutach jak TR, Teatr Studio, Komuna Warszawa czy Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu. Performowała również w wielu przestrzeniach galeryjnych, m.in. w galerii Piktogram, Czułości, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Galerii Labirynt w Lublinie, Calvert 22 Foundation w Londynie czy Her Clique w Meksyku.