Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk

30 maja 2017, 18:00 - 30 maja 2017, 20:00

Wykład: U ujścia Wisły. Twierdza Wisłoujście wczoraj i dziś. Prowadzenie: Katarzyna Krawczyk Data i miejsce: 30 maja, godzina 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.

Więcej szczegółów wkrórce.

Czwarta edycja cyklu Akademia Gdańska dotyczy wody w mieście. Prowadzący opowiedzą m.in. o sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która była jedną z pierwszych w XVI-wiecznej Europie, portowej historii Gdańska, sporcie, rekreacji i komunikacji wodnej.

Akademia Gdańska to roczny cykl wykładów, organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. W roku 2017 poruszymy temat wody w mieście. Wyjątkowość systemu wodnego w Gdańsku związana jest z wieloma zagadnieniami. Gdańska sieć wodociągowo-kanalizacyjna była jedną z pierwszych w XVI – wiecznej Europie. W tradycji i historii kaszubsko-pomorskiej woda stanowiła ważny aspekt każdej opowieści, mitu oraz kultury i codzienności. Gdańsk zrodził się z wody, świadczy o tym nie tylko etymologia nazwy miasta („Gyddanyzc”, oznaczająca mokradła, tereny wilgotne), ale przede wszystkim jego dumna portowa historia. Z wodą związane są gdańskie młyny, dawny system obronny czy komunikacja, jak również sport i rekreacja oraz liczne w dawnym Gdańsku studnie i fontanny.


Harmonogram spotkań:

30 maja, godz. 18.00

Katarzyna Krawczyk, U ujścia Wisły. Twierdza Wisłoujście wczoraj i dziś

27 czerwca, godz. 18.00

Lucyna Nyka

26 września, godz. 18.00

Ewa Pastuszak, Zanim pojawiła się w kranie czyli jak dawniej Gdańszczanie wodę czerpali

24 października, godz. 18.00

Renata Wiloch- Kozłowska, Nie tylko studnie. Woda i ludzie w Gdańsku.

23 listopada, godz. 18.00

Iwona Pomian, Podwodne dziedzictwo kulturowe – zysk czy strata dla regionu

12 grudnia, godz. 18.00

Jan Daniluk, Sporty wodne w dawnym Gdańsku

Powiązane projekty