Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

5 kwietnia 2018, 17:30 - 5 kwietnia 2018, 19:00

Przed nami piąty sezon wakacyjnych spacerów po Dolnym Mieście prowadzonych przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki. Zanim jednak zaczniemy regularnie spotykać się latem przy Stągwiach Mlecznych zapraszamy do udziału w pięciu wiosennych wykładach i spacerach.

Podczas pierwszego wykładu, 5 kwietnia o godz. 17.30, prof. Andrzej Januszajtis przybyliży nam historię ulic Dolnego Miasta i dzięki temu łatwiej nam będzie poruszać się po dawnych księgach adresowych i mapach Gdańska.

Andrzej Januszajtis – znawca dziejów Gdańska, fizyk, poeta. Współzałożyciel i pierwszy dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na Politechnice Gdańskiej. Prezes Stowarzyszenia Nasz Gdańsk, Towarzystwa Promocji Młodych Skrzypków im. Aleksandry Januszajtis i Towarzystwa Horologium, Honorowy Obywatel Gdańska. Kierował m.in. odbudową zegara astronomicznego w Bazylice Mariackiej, przyczynił się do powrotu carillonu na wieżę kościoła św. Katarzyny. Autor wielu pozycji popularnonaukowych o Gdańsku, m.in.: Kościół św. Katarzyny w Gdańsku (1989), Dzieciństwo i młodość Daniela Gabriela Fahrenheita (2002) oraz przewodników po Gdańsku, min. Z uśmiechem przez Gdańsk (1968) z rysunkami satyrycznymi Zbigniewa Jujki. Autor własnoręcznie ilustrowanego tomiku wierszy Sonety greckie (1983).

Kolejne spotkanie, tym razem w formie spaceru, odbędzie się 14 kwietnia o godz.10.00. Ewelina Sobańska i Piotr Kamont poprowadzą Ornitologiczny spacer z Radiem Gdańsk po Dolnym Mieście. Start: przy czerwonym tramwaju koło Cafe Zajezdnia na ul. Łąkowej.