Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

4 kwietnia 2018, 18:00 - 4 kwietnia 2018, 20:00

W XIX i pierwszej połowie XX wieku dla Gdańska powstało sporo projektów, których realizacje z różnych względów nie doszły do skutku. Miasto mogło wyglądać zupełnie inaczej… Jak? O tym opowie prof. Małgorzata Omilanowska 4 kwietnia, o godz. 18.00, podczas wykładu „Gdańsk, którego nie ma (i nigdy nie było)”.

Architektura to nie tylko zrealizowane budowle, lecz także to co architekci tworzą „na papierze”. Niezrealizowane projekty, szkice i studia, fantazje i wizje architektoniczne potrafią wiele powiedzieć o talentach twórców, możliwościach zleceniodawców, tendencjach stylistycznych, preferencjach, modach i oczekiwaniach. W XIX i pierwszej połowie XX wieku dla Gdańska powstało sporo projektów, do realizacji których z różnych względów nie doszło. Tworzą atrakcyjną wizję historii alternatywnej, ale przede wszystkim wiele mówią o mieście i uwarunkowaniach decydujących o jego rozwoju – zapowiada Małgorzata Omilanowska.

Małgorzata Omilanowska jest historyczką sztuki, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Gdańskim i profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX wieku, publikując na temat takich kwestii jak: architektura inżynieryjna, architektura handlowa, problem kształcenia architektów w XIX wieku oraz poszukiwania stylów narodowych i identyfikacji narodowej i regionalnej w architekturze krajów Europy Środkowowschodniej. Prowadzi badania z zakresu architektury Warszawy i Gdańska, a także budownictwa uzdrowiskowego. Była stypendystką kilkunastu europejskich instytucji naukowych, m.in. British Academy, Wissenschaftskolleg zu Berlin, Instytutu Herdera w Marburgu i Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas w Lipsku. Jest członkiem wielu rad polskich i niemieckich instytucji naukowych i muzealnych, m.in. Germanisches National Museum w Norymberdze, Domu Historii Europejskiej w Brukseli, a także stowarzyszeń i organizacji, m.in. członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Polskiego Komitetu ICOMOS. Od stycznia 2012 roku była Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 17 czerwca 2014 roku do listopada 2015 Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorką wielu książek, m.in. Kreacja-Konstrukcja- Rekonstrukcja. Studia z historii architektury XIX-XXI wieku (2016), Budowanie na obcej ziemi (2016), Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczów (2011), Architekt Stefan Szyller (2008), Świątynie handlu. Warszawska architektura komercyjna doby wielkomiejskiej (2004).

Powiązane projekty