ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ, Gdańsk, Polska
26 października 2020, 17:00 - 26 października 2020, 21:00

23 i 26 października 2020 r., godz. 17:00-21:00 | Warsztaty druku Riso i self-publishingu
Warsztaty kierowane są dla kandydatów i studentów kierunków artystycznych, grafików, ilustratorów, fotografów, twórców komiksu, oraz wszelkich osób szukających nowej formy wyrazu w swojej twórczości.

Organizacja i prowadzenie: X-PRESS Wydawnictwo Eksperymentalne

Zgłoszenia: wydawnictwo@eksperymentalne.pl – w zgłoszeniu należy przesłać krótki opis uczestnika i link do portfolio lub przykładowe 3 prace (prezentacja dotychczasowej twórczości). O zakwalifikowaniu na warsztaty Organizatorzy poinformują do 20 października.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>

Wydawnictwo Eksperymentalne zaprasza na warsztaty na których stworzymy wspólnie zin przy użyciu Riso. Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

Risografia to wynaleziona w Japonii w latach ’80 technologia druku średnionakładowego. Polega ona na szybkim powielaniu kolejnych kopii za pomocą matrycy z wyciętym wzorem.

Riso zostało odkryte na nowo przez artystów i niezależnych wydawców. Jest cenione ze względu na specyficzny charakter wydruków oraz możliwość powielenia dużej liczby odbitek w krótkim czasie.

Zadaniem uczestników podczas warsztatów będzie realizacja dwukolorowego zina. Uczestnicy nauczą się wszystkich kroków produkcji publikacji: projekt, przygotowanie plików do druku, impozycja i makieta, druk, bigowanie, szycie, docinanie do formatu. Etapy zostaną poprzedzone wprowadzeniem w formie instruktażowego filmu przygotowanego przez Organizatorów. Każdy z uczestników zaprojektuje po jednej rozkładówce zina.

Tematem warsztatowych zinów będzie izolacja. Uczestnicy spróbują w swoich projektach opowiedzieć o tym, jak sobie z nią poradzili w czasie pandemii.

Organizatorzy projektu i osoby prowadzące: Paulina Jackowska i Jakub Janik, współtwórcy Wydawnictwa Eksperymentalnego X-PRESS zajmującego się drukiem w technologii Riso.

Powiązane projekty