Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ, Gdańsk, Polska

27 stycznia 2022, 15:00 - 27 stycznia 2022, 17:00
Wspólnie z PAN Biblioteką Gdańską, Biblioteką Politechniki Gdańskiej oraz HackerSpace Trójmiasto chcemy nie tylko zreanimować bota PANkreator, ale dodać mu nowe funkcjonalności – przygotować jego wersję PRO. Już 27 stycznia 2022 od 15:00 do 17:00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Liczba miejsc ograniczona – zapisz się na Evenea!
Złożyliśmy wspólnie wniosek o dofinansowanie prac nad rozwojem istniejącego już bota do MKDNiS w ramach programu Rozwoju Sektorów Kreatywnych. Zależy nam, aby bot stał się pomocnym i intuicyjnym narzędziem dla użytkowników bibliotek cyfrowych. Planujemy, że stanie się asystentem zarówno bibliotekarzy jak i czytelników. Będzie przygotowywał profesjonalne kwerendy biblioteczne. Dodatkowo będzie publikował codzienne posty … równo sprzed stu lat opierając się na zdigitalizowanej prasie codziennej. Prace nad botem oprzemy o zbiory gdańskich bibliotek, ale fakt że Pomorska Biblioteka Cyfrowa oparta jest o system tożsamy z pozostałymi polskimi bibliotekami, wypracowane przez nas rozwiązanie będzie łatwe do zimplementowania w całej sieci.
Całość rozpoczniemy od rozpoznania konkretnych potrzeb potencjalnych użytkowników bota. Tym samym zaprosimy was na warsztaty UX, które poprowadzi dr Natalia Brylowska.
Co będziemy robić?
Wspólnie spotkamy się i zaprojektujemy BOTa Bibliotecznego, który będzie pomagał użytkownikom bibliotek w kwerendach.
W trakcie warsztatów wykorzystamy metody badania i projektowania w duchu User Experience. Będziemy myśleć o potrzebach przyszłych użytkowników, badać ich doświadczenie i projektować rozwiązania, które spełnią ich oczekiwania.
Z kim się spotkamy:
Zapraszamy osoby, którym przydałaby się pomoc w kwerendach: studentów, naukowców, dziennikarz i pasjonatów, projektantów.
W spotkaniu wezmą udział osoby pracujące w bibliotekach i archiwach, które podzielą się swoją wiedzą na temat wyszukiwania zbiorów. Jeśli chcecie mieć wpływ na powstanie użytecznego bibliotecznego narzędzia i poznać tajniki projektowania rozwiązań informatycznych, dołączcie do nas! – zapisy.

Powiązane projekty