ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ, Gdańsk, Polska
19 listopada 2021, 17:00 - 19 listopada 2021, 20:00
19 listopada 2021 r., godz. 17:00 – 20:00 | Warsztaty z oswajania. Szycie lalek
Organizatorka i prowadząca: Aleksandra Trościankowska
Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy kierować na maila: atrosciankowska@gmail.com, w tytule mejla „Warsztaty z oswajania”.
Jako dzieci bawimy się zabawkami, lalkami, samochodami. Te przedmioty podczas beztroskich zabaw są narzędziem tworzenia marzeń, konstruowania światów, oswajania naszych przyszłych ról społecznych. Na lalkach, jak na małych testowych ludzikach, robimy próby generalne, bawimy się w dom, szkołę, lekarza. A co, gdyby pozwolić dorosłym robić testy i oswajać?
Boimy się tego, czego nie znamy. Należy więc to dostrzec, poznać i oswoić – oswoić głównie siebie: z nową myślą, sytuacją, osobą. Czy możemy pomóc społeczeństwu oswoić się z myślą o tym, że uchodźcy to ludzie, którzy po prostu potrzebują pomocy? Nie obcy, dzicy, nieznani, ale zwykli ludzie, uciekający przed terrorem i potrzebujący naszej pomocy. Zróbmy więc testy i oswójmy się. Zamieńmy obcych na swoich.
Podczas warsztatów zrobimy unikatowe lalki – lalki przedstawiające obcych, nieznanych, uchodźców. Jak ich widzimy? Jak czujemy się ze stereotypami, którymi częstują nas media? Czy możemy oswoić się z myślą, że są oni takimi samymi ludźmi, jak my? Czy my nie jesteśmy obcy? Czy my też nie jesteśmy lub byliśmy kiedyś uchodźcami, których bali się inni?
Do udziału w warsztatach zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Bez względu na to czy umiecie szyć, czy nie, najważniejsze jest spotkanie. Przyjdźcie, porozmawiamy, poszyjemy, opowiemy sobie historie. Stworzymy lalki, które będą oswajać, przekazywać dalej przesłanie: nikt nie jest nielegalny, nikt nie jest obcy, wszyscy jesteśmy ludźmi. Ja stworzoną przez siebie lalkę przeznaczę na aukcję zbierającą fundusze na organizacje pomocowe. Co Wy zrobicie z waszymi? – zapraszają organizatorzy.
Autor grafiki jest Jacek Frąś

 

Powiązane projekty