Instytut Kultury Miejskiej,
Długi Targ, Gdańsk, Polska

2 października 2020, 17:30 - 2 października 2020, 19:00

2 pażdziernika, godz. 17:30 – 22:00 | Własny inteligentny dom – warsztaty dla początkujących
Organizator: Krzysztof Mróz
Prowadzący: Mirosław Pałysiewicz, Marcin Jasiukowicz

strona z informacją: https://wydarzenia.hsp.sh/iot-na-ikm.html
zapisy : https://wydarzenia.hsp.sh/iot-na-ikm-rejestracja.html

Grupa przyjaznych hakerów zaprasza na otwarte warsztaty z IOT. Nie wiesz, czym jest IoT? Nie szkodzi! To spotkanie jest dla każdego, kto chce poznać technologię IoT w najbardziej praktyczny z możliwych  sposobów.

W dzisiejszych czasach do każdej dziedziny życia – od przemysłu, przez ekologię aż po nasze sypialnie – wkrada się technologia zbiorczo nazywana IoT, zwana też „Internetem rzeczy”. Technologia ta dba o nasze zdrowie – czujniki ubieralne (z ang. wearables) śledzą i analizują parametry życiowe takie jak tętno, temperatura ciała czy nawet EKG użytkownika; ułatwia nam życie – np. przez automatyzację obsługi naszych domów/mieszkań; pozwala nam lepiej dbać o środowisko – np. dzięki sieciom sensorów monitorujących jakość powietrza, zanieczyszczenie hałasem, poziom smogu; optymalizuje łańcuchy dostaw dzięki monitorowaniu towarów w transporcie.

Pomimo tych wszystkich zalet rzadko kto zastanawia się, czym właściwie jest ta technologia, co można z nią zrobić, czy i jak można uczestniczyć w procesie jej rozwoju. Dlatego grupa przyjaznych hakerów zaprasza do udziału w warsztatach, które pokażą i uświadomią, czym jest IoT – w gruncie rzeczy wcale nie czarna magia, tylko coś, co każdy jest w stanie zrozumieć, a nawet samodzielnie stworzyć.

Zaproszenie organizatorzy kierują do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od doświadczenia zawodowego czy wieku (uwaga: osoby niepełnoletnie tylko z opiekunem). Jedyne czego potrzebujemy to zdolność logicznego myślenia, umiejętność czytania ze zrozumieniem, chęci, cztery i pół godziny czasu oraz własny laptop.

W czasie warsztatów stworzymy własny przykładowy projekt IoT, dowiemy się gdzie szukać informacji potrzebnych do zrobienia swojego następnego internetowego urządzenia, a jeśli ktoś będzie próbował rozgryźć jakiś skomplikowany problem – prowadzący pomogą go rozwiązać. Projekty, które wspólnie stworzymy w czasie tych warsztatów to: internetowa stacja pogodowa, internetowy alarm zbliżeniowy oraz sterowany przez internet statyw pod kamerkę internetową.

Do kogo skierowane są warsztaty?

  • osoby zainteresowane nowinkami technicznymi
  • osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z programowaniem oraz elektroniką
  • osoby zainteresowane tworzeniem własnych rozwiązań
  • osoby, które chcą zrozumieć, w jaki sposób działa technologia IoT
  • twórcy i artyści zainteresowani wykorzystaniem nowych technologii w swoich dziełach

Wymagana jest podstawowa znajomość obsługi komputera, chęć do nauki. Jakiekolwiek doświadczenie w programowaniu oraz/lub w elektronice mile widziane. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: https://wydarzenia.hsp.sh/iot-na-ikm-rejestracja.html

O organizatorze:

Krzysztof Mrózjako aktywny członek Hackerspace Trójmiasto od 3 lat regularnie organizuje i wspólnie ze społecznością, prowadził lub asystował podczas warsztatów technicznych, w tym:
 Kurs elektroniki od podstaw „Adeptus Electronicus”, warsztaty z IoT oraz asysta przy innych warsztatach (współpraca z Hackerspace Warszawa i Kraków. Wspólnie ze stowarzyszeniem robotyków SKALP zorganizowaliśmy Elektroniczny Hackathon Świąteczny. Sierpień Open Source, edycja 2018 i 2019 w Hackerspace Trójmiasto – cykl 4 sobót wypełnionych 16 prelekcjami i warsztatami na wszelkie tematy związane z open source i open hardware – jako organizator oraz prelegent. Otwarte warsztaty z lutowania świecących świątecznych ozdób – jako organizator i prowadzący.

O prowadzących:
Mirosław Pałysiewicz – członek HackerSpace Trójmiasto, gdzie rozwija budowę systemu automatyki domowej oraz organizuje spotkania dotyczące tego obszaru. Realizuje projekty oparte o przedmioty wykonane przy pomocy druku 3D. Chętnie dzieli się wiedzą. Fan nowych technologii oraz gadżetów elektronicznych, które mogą być użyte w życiu codziennym. Od pięciu lat tworzy system IoT oparty o rozwiązania open source oraz powszechnie stosowane protokoły komunikacyjne. Zawodowo od 13 lat związany z tematyką zapewniania jakości w rożnych obszarach IT.

Marcin Jasiukowicz – aktywny działacz w Hackerspace Trójmiasto. Jako członek koła naukowego SimLE uczestniczy w projektach zajmujących się tworzeniem i wysyłaniem balonów stratosferycznych oraz technologią rakietową. Zainteresowany elektroniką, programowaniem oraz transportem kosmicznym.

Powiązane projekty