Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66, Warszawa

10 października 2017, 09:00 - 26 października 2017, 17:00

Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury będzie świętować Międzynarodowy Dzień Tłumacza 2 października w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Spotkają się tam tłumacze i tłumaczki, którzy opowiedzą o swoich ulubionych miejscach w tekście literackim. Podczas wieczoru w przestrzeni Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można będzie zobaczyć wystawę zdjęć autorstwa Renaty Dąbrowskiej Zobaczyć tłumacza, przygotowaną dla Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej. Później, od 10 do 26 października wystawę można będzie obejrzeć w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobaczyć tłumacza to seria portretów tłumaczy literatury wykonanych przez gdańską fotografkę Renatę Dąbrowską. Wystawa jest zaproszeniem do zajrzenia za kulisy powstawania najciekawszych przekładów literackich ostatnich lat.

Renata Dąbrowska (ur. 1983) to wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 2012 wydała album z fotografiami pt. „Ja, Renata Dąbrowska – 100 Portretów”. Fotografuje m. in. dla „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu”, „Wysokich Obcasów”, „Newsweek Polska”, „Polityki”, „Wprost”, „Tygodnika Powszechnego”