Zaklęte w jantarze / Trapped in Amber – premiera książki Carlosa Mortona

19 maja, 16:00

Wstęp wolny

 

Between.Pomiędzy 2024 

Zapraszamy na premierę książki “Zaklęte w jantarze / Trapped in Amber” odbywającą się w ramach Festiwalu Rozproszonego Between.Pomiędzy!

W 2022 roku na zlecenie International Border Studies Center (IBSC) na Uniwersytecie Gdańskim Carlos Morton napisał “Trapped in Amber” – pierwszy oryginalny dramat o Gdańsku w estetyce chicano. Sztuka została przetłumaczona przez Julię Skuzę, a jej polski tytuł brzmi “Zaklęte w jantarze”. Ta komedia muzyczna osnuta jest wokół skomplikowanej historii miasta i wykorzystuje wątki zaczerpnięte z twórczości Güntera Grassa. Premiera odbyła się podczas festiwalu Gdańskie Grassowanie w październiku 2022 roku. Spektakl, w którym wystąpili słuchacze Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, wyreżyserował Irwin Appel, a muzykę do niego napisał Luis Moreno. Przedstawienie spotkało się z entuzjastycznym odbiorem widzów i wywołało żywą dyskusję.

W wydarzeniu udział wezmą autor, tłumaczka oraz producent projektu.

Autor: Carlos Morton

Tłumaczenie: Julia Skuza,

Wstęp do książki: Grzegorz Welizarowicz

Wydawca: Wydawnictwo Części Proste

Carlos Morton jest amerykańskim dramaturgiem meksykańskiego pochodzenia. Od ponad pięciu dekad pisze sztuki w estetyce teatro chicano, podejmujące temat życia w cieniu granicy, problematykę imigracji, konfliktów kulturowych, napięć na tle odmiennych wersji historii danego miejsca i współżycia w nim różnych społeczności. Wielokrotnie nagradzany (między innymi na New York Shakespeare Festival), jest autorem sześciu zbiorów dramatów.

Wydarzenie facebookowe: https://www.facebook.com/events/1111825776767094/