ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

15 grudnia 2018, 11:00 - 15 grudnia 2018, 18:30

Pomysły na świąteczne upominki dla rodziny i przyjaciół potrafią spędzać grudniowy sen z powiek. Prostą radę, sobotnią Zimową Rozgrzewkę 15 grudnia, proponuje Instytut Kultury Miejskiej. Cały dzień upłynie m.in. na warsztatach tworzenia notesów, kloszy do lamp, czy świątecznych mydeł w ozdobnych opakowaniach. Po południu, o godz. 17.30, Patryk (tata) i Kalina (córka, lat 12) Zakroccy zapraszają na Bajkowanie, czyli seans bajek kliszowych z muzyką na żywo. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

PROGRAM ZIMOWEJ ROZGRZEWKI Z IKM

11.00 – 13.00 Świąteczne wege śniadanie na słodko i słono | Asia Stachowiak i Kolektyw Samo Dobro (śniadanie na słono płatne: 10 zł dzieci i 15 zł dorośli za talerz | śniadanie na słodko płatne: 5 zł za kawałek)
11.00 – 12.30 Warsztaty typograficzne | prowadzenie: Eugenia Tynna | dla dzieci 6+
11.00 – 12.30 Herbaty świąteczne | prowadzenie: Natalia Dąbrowska /EKOsmos/
11.00 – 14.00 Warsztaty składania lamp | prowadzenie: Dobrze się składa
11.00 – 16.00 Szycie notesów | prowadzenie: Oficyna Peryferie
11.00 – 16.00 Stoisko z komiksami i drobiazgami | prowadzenie: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
13.00 – 14.30 Zakwas z buraków | prowadzenie: Kolektyw Samo Dobro
13.00 – 16.00 Ogród świętego Mikołaja w słoiku | prowadzenie: Bogna Olejarz | dzieci 5+
13.00 – 16.00 Zimowe mydła | prowadzenie: Joule | dla dorosłych i dzieci 10+
14.00 – 16.00 Warsztat tworzenia świec do masażu | prowadzenie: Izabela Ryska
17.30 – 18.30 Bajkowanie – seans bajek kliszowych z muzyką na żywo: Patryk i Kalina Zakroccy | dla dzieci 6+

Zimowa Rozgrzewka, 15 grudnia, godz. 11.00 – 18.30, miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

 

Szczegółowe opisy:

Bajkowanie – seans bajek kliszowych z muzyką na żywo, który poprowadzą Patryk i Kalina Zakroccy. Pokaz przeznaczony jest dla całych rodzin z dziećmi od lat 5. Seans z bajkami kliszowymi z muzyką na żywo. Córeczka i Tata, imitując głosy postaci i tworząc na żywo ścieżkę dźwiękową, zilustrują a może opowiedzą na nowo stare historie zapisane na kliszy filmowej. Bajki są realizowane w formie serii slajdów a postacie i światy przedstawiane w rozmaitych technikach rysunku lub lalkowej. Niekiedy przygody pingwinków albo świnek domagają się nowej, przewrotnej interpretacji a niektóre należy pozostawić w ich oryginalnej aurze, niespotykanej dziś łagodności i dobroci.

Szycie notesów z Oficyną Peryferia jest kursem szycia i oprawy książek. Warsztaty pomyślane są jako formuła umożliwiająca praktyczne zastosowanie zdobytych umiejętności. Każdy z kursantów w czasie zajęć samodzielnie wykonuje (i zabiera potem do domu) trzy szkicowniki w różnych typach oprawy z możliwością modyfikacji wedle własnych potrzeb. Absolwent po zajęciach ma być w stanie samodzielnie zaplanować i wykonać własny szkicownik lub makietę książki. W czasie zajęć wykonujemy najpopularniejsze typy oprawy: twardą – płócienną (książkową), oprawę półpłócienną i miękką. Zajęcia praktyczne poprzedza wstęp teoretyczny a uczestnicy otrzymają opracowany specjalnie na te warsztaty konspekt utrwalający wiedzę i umożliwiający samodzielną pracę w domu. Prowadzenie: dr Michał Chojecki – artysta wizualny, autor książek artystycznych. Adiunkt na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Założyciel Oficyny Peryferie Marta Tomiak – rysowniczka i ilustratorka, autorka zinów. Pracuje w Oficynie Peryferie, jej specjalnością są wszystkie prace ręczne.

Warsztaty zakwas z buraków – Kolektyw Samo Dobro, który od pięciu lat prowadzi warsztaty kulinarne w Trójmieście i promuje kuchnię roślinną. W swoich działaniach stara się maksymalnie wykorzystywać produkty, gotując z sezonowych warzyw i owoców. Pokazujemy jak smacznie jeść, bazując na produktach wegetariańskich.

Świecę do masażu stworzymy z maseł i olejów roślinnych. Po zapaleniu knota w ciągu kilkunastu minut świeca roztapia się w słoiczku i staje się ciepłym olejkiem roślinnym. Nie parzy. Osiąga temperaturę zbliżoną do temperatury ludzkiego ciała. Następnie można wylać olejek ze słoiczka na dłonie i wcierać w ciało zamiast balsamu. Każdy uczestnik zrobi dla siebie świecę w słoiczku 60 ml. Słoik można okleić świątecznymi naklejkami. Następnie będziemy pakować świecę w celofan i kolorowe wstążki. Każdy uczestnik otrzyma wydrukowany przepis na świecę oraz adresy sklepów internetowych gdzie może kupić surowce do produkcji świecy.