Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk, Polska
30 listopada 2019, 11:00 - 30 listopada 2019, 13:30

W ramach cyklu Miasto2050 zapraszamy na warsztaty z designu spekulatywnego z Karoliną Thakker. 30 listopada (sobota) od 11.00 do 13.30. Wydarzenie jest bezpłatne, ale potrzebne są zapisy: https://evenea.pl/event/miasto2050/. Mamy tylko 30 miejsc!

Do miast na całym świecie emigruje coraz więcej ludzi. Wiąże się to z wyższym komfortem życia, większymi możliwościami ekonomicznymi, a także łatwiejszym dostępem do ośrodków wiedzy i kultury. Niestety, udogodnienia, zapewniające nowoczesny styl życia, wpływają tym samym negatywnie na środowisko naturalne. Obecnie miasta są odpowiedzialne za ponad ⅔ całkowitej emisji dwutlenku węgla, przy czym jego ilość, w przypadku braku zastosowania skutecznych inicjatyw ekologicznych, do połowy XXI wieku może ulec podwojeniu.

W celu zażegnania kryzysu ekologicznego, ośrodki miejskie są zmuszone do drastycznej redukcji emisji gazów cieplarnianych w ciągu najbliższych 30 lat. Eksperci pocieszają, oceniając iż przy wykorzystaniu obecnie istniejących technologii, emisja dwutlenku węgla może zostać obniżona o niemal 90%. Wyzwanie, przed którym stoją obecnie miasta i ich obywatele są punktem wyjścia do dyskusji na temat niezbędnych zmian ekologicznych w miejskim stylu życia.

Podczas warsztatów przybliżona zostanie metodologia designu spekulatywnego, czyli sposobu analizowania przyszłości w oparciu o storytelling i technikę tworzenia scenariuszy narracyjnych.

Uczestnicy zostaną zaproszeni do wzięcia udziału we współtworzeniu ekomiast przyszłości. Komfort życia kolejnych generacji będzie konsekwencją naszych postępowań, jednak nie wszyscy do tej pory zdają sobie sprawę z rozmiaru kataklizmu ekologicznego i jego konsekwencji. Jak będzie wyglądało życie mieszkańców, których dobrobyt jest bezpośrednio uzależniony od ich stopnia zaangażowania na rzecz zrównoważonego rozwoju?

Karolina Thakker – absolwentka skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz Industrial Design Engineering w Hadze. Multidyscyplinarna freelance designerka na co dzień pracująca w Holandii. Zajmuje się organizacją warsztatów spekulatywnych, dawniej w ramach kolektywu artystycznego ISKRA, a obecnie jako lider oddziału Speculative Futures w Rotterdamie (globalna inicjatywa mająca na celu szerzenie metodologii foresight thinking). Współpracowała również z polską firmą badawczą w celu analizy sposobów wprowadzania technologii innowacyjnych na polski rynek dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

///

→ Miasto 2050

Australijskie centrum naukowe Breakthrough National Centre for Climate Restoration podaje rok 2050 jako potwierdzony naukowo termin końca ludzkości. Taki scenariusz czeka nas, jeśli rządy i społeczeństwo w dalszym ciągu będą ignorować zmiany klimatyczne. Jest to komunikat dość radykalny w przekazie, jednak ​pewne jest, że nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych przez człowieka już teraz prowadzi do wyginięcia kolejnych gatunków zwierząt, ostatecznie przyczyniając się do zwiększenia prawdopodobieństwa naszej zagłady. Istnieje więc duża szansa, że w roku 2050 przyjdzie nam funkcjonować w rzeczywistości rodem z postapokaliptycznych filmów science-fiction.

Cyklem “Miasto 2050” chcemy poszerzyć świadomość mieszkańców na temat tego, jak zmieniają się nasze miasta i ich otoczenie w procesie nieuchronnych zmian klimatycznych. Będziemy zachęcać do podejmowania oddolnych inicjatyw i działań, by na Ziemi żyło nam się mądrzej, świadomiej i lepiej. Spróbujemy wspólnie, małymi krokami​ rozpocząć ratowanie przyszłości naszej i naszych dzieci.

Cykl obejmował będzie wykłady z naukowcami, działaczami społecznymi, ekologami​, jak również spotkania z reportażystami oraz blogerami zaangażowanymi w szeroko rozumiane działania na rzecz świadomego życia. Poruszymy tematy wizji przyszłości, antropocenu i wymierania gatunków, dbania o naturę, zagospodarowania odpadów, świadomej konsumpcji czy odpowiedzialnej mody. Przez cały rok odbywać się będą pokazy cenionych filmów dokumentalnych promujących świadomość społeczną​, a także warsztaty ​wprowadzające nabytą wiedzę w codzienne życie. Wszystko to, by wymiernie działać na rzecz budowania lepszego świata. Cykl zakończymy w terenie akcją sadzenia drzew oraz Gdańskimi Dniami Sprzątania.

→ Koordynatorką cyklu jest Paulina Cichosz

Instytut Kultury Miejskiej 2019