Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

4 października 2016 | 19.00 | Wstęp wolny

Tadeusz Dąbrowski, poeta od lat mieszkający w Gdańsku, związany z sopockim TOPOSEM oraz gdańskim Festiwalem Europejski Poeta Wolności, którego jest dyrektorem artystycznym, podczas pobytu na stypendium w Szwajcarii ukończył dwa dzieła: tom poezji „Środek wyrazu” oraz – nowość – książkę prozatorską „Bezbronna kreska”. Fragmenty obydwu przeczyta podczas spotkania, które 4 października o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej poprowadzi Paweł Huelle.

Dąbrowski od lat publikuje w Wydawnictwie a5. Za tom „Czarny kwadrat” (2009) otrzymał Nagrodę Kościelskich. Pod koniec września w a5 ukaże się jego nowy tom poezji „Środek wyrazu”.

„Środek wyrazu” to książka pulsująca życiem, które manifestuje się w różnorodnych lirycznych tonacjach – od szeptu po krzyk – i formatach: od eliptycznych, ascetycznych miniatur po narracyjne, spiętrzone, galopujące poematy, w których – jak to u Dąbrowskiego – codzienność i potoczność ujawniają swoją głębszą, nieoczywistą, niekiedy zgoła mistyczną naturę.

Dawno poezja nie była tak bliska życia. Dawno nie była tak dowcipna i skupiona zarazem, „śmiertelnie poważna i na wskroś ironiczna” – jak zauważył Paweł Próchniak. W pełni świadom, że tkwimy po uszy w tekstach i kontekstach, Tadeusz Dąbrowski konsekwentnie poszukuje środka wyrazu. Bo wyraz posiada nie tylko powierzchnię, ale także środek. (źródło: Wydawnictwo a5)

epw_debata_powell2

Tadeusz Dąbrowski podczas jednej z debat Festiwalu Europejski Poeta Wolności, fot. Bogna Kociumbas

„Bezbronna kreska” jest pierwszą prozatorską książką Tadeusza Dąbrowskiego, która ukazała się właśnie nakładem Biura Literackiego. To mikropowieść pełna aluzji do popkultury oraz wielkich dzieł literackich, łącząca w sobie wielkomiejski romans, komiks oraz prozę poetycką.

W warstwie fabularnej mamy do czynienia przede wszystkim z historią romansową o – zdawałoby się – rozrywkowym charakterze, jednak autor „Czarnego kwadratu” ze swadą podrzuca nam pogłębiające lekturę tropy, żongluje konwencjami, szuka luk w miłosnym dyskursie, przyjemnie cierpi i nieprzyjemnie się bawi, badając granice swoje i swojego języka. To gorzki, choć tryskający dowcipem, portret uczucia w postnihilistycznych czasach, w których radość, ból, potrzeba bliskości i bezpieczeństwa, szczerość i zaufanie zostały zamienione w liczman, a wartości etyczne zastąpiono estetyką przyjemności i poddano dyktatowi gry.

Głównym bohaterem „Bezbronnej kreski” jest jednak język: silnie zmetaforyzowany, lecz dynamiczny; poetycki, ale precyzyjny; bezlitosny, a zarazem czuły. (źródło: Biuro Literackie)


Czytaj wywiad z Tadeuszem Dąbrowskim „Miłość w czasach Facebooka”


Tadeusz Dąbrowski – Poeta urodził się w 1979 roku w Elblągu, mieszka w Gdańsku. Uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta, współpracuje z sopockim TOPOSEM, jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Europejski Poeta Wolności, a tomiki poezji wydaje w krakowskim wydawnictwie Państwa Krynickich – a5, jest laureatem Nagrody Kościelskich za „Czarny kwadrat”. Publikował m.in. w: „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Dzienniku”, „Zeszytach Literackich”, „Twórczości”, „Odrze”, „Chimerze”, dwutygodnik.com „Res Publice Nowej”, „Kresach” oraz w prasie zagranicznej, m.in. w „The New Yorker”. Nominowany do Nagrody Literackiej NIKE (2010) i telewizyjnej Nagrody „Pegaza” (2002). Od Tadeusza Różewicza otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej (2006). Tłumaczony na dwadzieścia języków. Autor książek poetyckich: „Wypieki” (1999), „e-mail” (2000), „mazurek” (2002), „Te Deum” (2005, 2008) oraz „Czarny kwadrat” (2009), „Pomiędzy” (2013). Wybory jego wierszy ukazały się w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Estonii, Czechach i na Ukrainie. Redaktor „Antologii wierszy 1976–2006. Poza słowa” (2006).


2xDąbrowski, spotkanie autorskie z poetą. Prowadzenie: Paweł Huelle
Data: 4 października, godz. 19.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny

Powiązane projekty