Tadeusz Dąbrowski, poeta od lat mieszkający w Gdańsku, związany z sopockim TOPOSEM oraz gdańskim Festiwalem Europejski Poeta Wolności, którego jest dyrektorem artystycznym, podczas pobytu na stypendium w Szwajcarii ukończył dwa dzieła: tom poezji „Środek wyrazu” oraz – nowość – książkę prozatorską „Bezbronna kreska”. Fragmenty obydwu przeczyta podczas spotkania, które 4 października o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej poprowadzi Paweł Huelle.

Dąbrowski od lat publikuje w Wydawnictwie a5. Za tom „Czarny kwadrat” (2009) otrzymał Nagrodę Kościelskich. Pod koniec września w a5 ukaże się jego nowy tom poezji „Środek wyrazu”.

„Środek wyrazu” to książka pulsująca życiem, które manifestuje się w różnorodnych lirycznych tonacjach – od szeptu po krzyk – i formatach: od eliptycznych, ascetycznych miniatur po narracyjne, spiętrzone, galopujące poematy, w których – jak to u Dąbrowskiego – codzienność i potoczność ujawniają swoją głębszą, nieoczywistą, niekiedy zgoła mistyczną naturę.

Dawno poezja nie była tak bliska życia. Dawno nie była tak dowcipna i skupiona zarazem, „śmiertelnie poważna i na wskroś ironiczna” – jak zauważył Paweł Próchniak. W pełni świadom, że tkwimy po uszy w tekstach i kontekstach, Tadeusz Dąbrowski konsekwentnie poszukuje środka wyrazu. Bo wyraz posiada nie tylko powierzchnię, ale także środek.
(źródło: Wydawnictwo a5)

„Bezbronna kreska” jest pierwszą prozatorską książką Tadeusza Dąbrowskiego, która ukazała się właśnie nakładem Biura Literackiego. To mikropowieść pełna aluzji do popkultury oraz wielkich dzieł literackich, łącząca w sobie wielkomiejski romans, komiks oraz prozę poetycką.

W warstwie fabularnej mamy do czynienia przede wszystkim z historią romansową o – zdawałoby się – rozrywkowym charakterze, jednak autor „Czarnego kwadratu” ze swadą podrzuca nam pogłębiające lekturę tropy, żongluje konwencjami, szuka luk w miłosnym dyskursie, przyjemnie cierpi i nieprzyjemnie się bawi, badając granice swoje i swojego języka. To gorzki, choć tryskający dowcipem, portret uczucia w postnihilistycznych czasach, w których radość, ból, potrzeba bliskości i bezpieczeństwa, szczerość i zaufanie zostały zamienione w liczman, a wartości etyczne zastąpiono estetyką przyjemności i poddano dyktatowi gry.

Głównym bohaterem „Bezbronnej kreski” jest jednak język: silnie zmetaforyzowany, lecz dynamiczny; poetycki, ale precyzyjny; bezlitosny, a zarazem czuły.
(źródło: Biuro Literackie)


2xDąbrowski, spotkanie autorskie z poetą. Prowadzenie: Paweł Huelle
Data: 4 października, godz. 19.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny | ZOBACZ WYDARZENIE W KALENDARIUM


Tadeusz Dąbrowski – Poeta urodził się w 1979 roku w Elblągu, mieszka w Gdańsku. Uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta, współpracuje z sopockim TOPOSEM, jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Europejski Poeta Wolności, a tomiki poezji wydaje w krakowskim wydawnictwie Państwa Krynickich – a5, jest laureatem Nagrody Kościelskich za „Czarny kwadrat”. Publikował m.in. w: „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Dzienniku”, „Zeszytach Literackich”, „Twórczości”, „Odrze”, „Chimerze”, dwutygodnik.com „Res Publice Nowej”, „Kresach” oraz w prasie zagranicznej, m.in. w „The New Yorker”. Nominowany do Nagrody Literackiej NIKE (2010) i telewizyjnej Nagrody „Pegaza” (2002). Od Tadeusza Różewicza otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej (2006). Tłumaczony na dwadzieścia języków. Autor książek poetyckich: „Wypieki” (1999), „e-mail” (2000), „mazurek” (2002), „Te Deum” (2005, 2008) oraz „Czarny kwadrat” (2009), „Pomiędzy” (2013). Wybory jego wierszy ukazały się w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Estonii, Czechach i na Ukrainie. Redaktor „Antologii wierszy 1976–2006. Poza słowa” (2006).

Powiązane projekty