Przedsiębiorco, sprawdź czy sposoby pracy artystów mogą Cię zainspirować i skorzystaj z otwartych warsztatów dla biznesu. Weź udział w zajęciach dźwiękowych, które pobudzą Twoją uważność, rzeźbiarskich i plastycznych, na których poznasz etapy procesu twórczego i teatralnych, podczas których przećwiczysz świadomą pracę z ciałem. Warsztaty są częścią projektu Kultura spotyka biznes prowadzonego przez Obserwatorium Kultury przy Instytucie Kultury Miejskiej. Więcej informacji: www.kulturaspotykabiznes.pl.

Jesienny cykl spotkań zacznie się 2 września i przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy chcą wnieść nową jakość do codziennej pracy swojej firmy. Pomysły na pracę w grupie, pobudzenie kreatywności w zespole, udane wystąpienia publiczne można zaczerpnąć od artystów.

Przedsiębiorcy będą uczestniczyć w warsztatach z rzeźbiarką Agatą Markos, (1 i 3 września), twórcami zajmującymi się dźwiękiem – Martą Karalus i Krzysztofem Topolskim (9 września), reżyserką teatralną Ritą Jankowską (23 września) i rysownikiem Henrykiem Glazą (29 września). Projekt Kultura spotyka biznes rozpoczął się w maju indywidualnymi konsultacjami dla artystów na temat tworzenia wizerunku, alternatywnych źródeł finansowania, prawa autorskich, zawierania umów i myśleniu projektowym w działalności artystycznej.

Badania potwierdzają istnienie stereotypów dotyczących artystów i profesjonalistów branży kreatywnej. Dodatkowo dostrzegamy nieobecność kultury w polskim biznesie, pomimo że jest ona podstawowym składnikiem tworzenia strategii ekonomicznych firmy czy samej pracy. Inspirując się m.in. krajami skandynawskimi chcemy pokazać, jak ważna jest interwencja artystyczna w biznesie. Innowacyjność w gospodarce jest uzależniona od otwartości na inne spojrzenie na świat i uważnej obserwacji współczesnej rzeczywistości – mówi koordynatorka projektu, Natalia Brylowska z Instytutu Kultury Miejskiej.

Celem działań prowadzonych w ramach Kultura Spotyka Biznes jest przełamanie barier i znaczne poszerzenie kompetencji obu stron, ale i stworzenie nowej sieci kontaktów czy zainspirowanie i rozbudzenie kreatywności uczestników projektu. W tym celu zaprosiliśmy profesjonalistów, którzy swoją wiedzą będą dzielić się w ramach serii warsztatów, spotkań dyskusyjnych, a także konsultacji. Wymiana doświadczeń odbędzie się w interesujących miejscach: pracowniach artystycznych, klubokawiarniach oraz przestrzeniach coworkingowych.

Oprócz szkoleń i warsztatów tworzymy bazę wiedzy, na którą składają się materiały z realizacji projektu. Na stronie internetowej www.kulturaspotykabiznes.pl znajdą się artykuły, zdjęcia, wideo – dodaje Natalia Brylowska.

Rekomendowane jest uczestnictwo we wszystkich spotkaniach z cyklu, ale możliwe jest również zapisanie się na pojedyncze zajęcia. Udział jest bezpłatny.

Organizator: Obserwatorium Kultury przy Instytucie Kultury Miejskiej. Projekt dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WARSZTATY KULTURA SPOTYKA BIZNES

Warsztaty rzeźbiarskie z Agatą Markos, 2 września (sobota), godz. 10.00 – 13.00 i 3 września (niedziela), godz. 10.00 – 15.00. Miejsce: Kolonia Artystów, ul. Grunwaldzka 51 (Gdańsk-Wrzeszcz).

Zapisy: http://bit.ly/kultura_spotyka_biznes_rzezbiarskie

Warsztaty rzeźbiarskie wprowadzą uczestników i uczestniczki w proces projektowy, poznają techniki tworzenia obiektu oraz zasady umieszczania go w przestrzeni. Każdy z uczestników stworzy wizję swojego obiektu posiłkując się informacjami zdobytymi podczas części merytorycznej spotkania. Przedyskutują swoje moodboardy i koncepcje i wspólnie z artystką dobiorą technikę wykonania rzeźby, która będzie prezentowała ich autorską jakość. Tematem procesu twórczego będzie symbolika zwierząt w różnych rejonach, kulturach i religiach świata.

Agata Markos współpracuje z grupą multidyscyplinarną Rokosz, w której łączy doświadczenia rzeźbiarskie, projektowe i architektoniczne by wspólnie poszukiwać odpowiedzi na współczesne problemy ekologiczne i społeczne.

Warsztaty dźwiękowe z Martą Karalus i Krzysztofem Topolskim, 9 września, sobota, godz. 10.00 – 16.00. Miejsce: Luks Sfera, ul. Elektryków, budynek 132B, tereny postoczniowe.

Zapisy: http://bit.ly/kultura_spotyka_biznes_dzwiekowe

Wsłuchanie się w otaczające nas dźwięki podczas warsztatu z Martą Karalus i Krzysztofem Topolskim będzie próbą pokazania uczestnikom jak ważne jest tło organizacji, dyskusje toczące się w kuluarach. Warsztaty to także ćwiczenie uważności, która jest szczególnie potrzebna do tego, by z refleksem reagować na nadciągające w naszej organizacji zmiany. W czasie spotkania uczestnicy będą słuchali i samodzielnie tworzyli dźwięki. Odbędzie się także spacer akustyczny w okolicach stoczni, w czasie którego uczestnicy będą zbierać dźwięki. W ostatniej części każdy uczestnik stworzy dźwiękową pocztówkę. Będzie to okazja do zapoznania się z programami dźwiękowymi oraz zasadami obróbki i montażu materiału dźwiękowego.

Krzysztof Topolski – perkusista, improwizator, twórca instalacji dźwiękowych. Grał w zespołach Ludzie, Kobiety, Night Come, Red Rooster, Dzieci Kapitana Klossa. Występuje solo jako Arszyn. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronics, muzyka improwizowana i elektroakustyczna. Organizuje prezentacje, wykłady i warsztaty poświęcone muzyce współczesnej, akustycznej ekologii i sztuce dźwięku. Jest kuratorem festiwalu Soundplay/Dźwiękowiska w CSW Łaźnia w Gdańsku.

Marta Karalus – kuratorka edukacji, edukatorka, koordynatorka projektów. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów artystycznych dla dzieci i młodzieży. Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej UMK w Toruniu; Prezeska Stowarzyszenia SZTUKA CIĘ SZUKA oraz członkini Fundacji Fabryka UTU. W latach 2009-2011 pracowała na stanowisku specjalistka do spraw edukacji dla dzieci i młodzieży w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.  Obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku, jest menedżerką domu sąsiedzkiego, współpracuje w Gdańską Galerią Miejską.

Warsztaty teatralne z Ritą Jankowską, 23 września (sobota), godz. 10.00 – 16.00. Miejsce: WL 4 Art Space, ul. Wiosny Ludów 4.

Zapisy: http://bit.ly/kultura_spotyka_biznes_teatr

Podczas warsztatów każdy z uczestników stworzy krótką etiudę opartą na sztuce improwizacji. Będzie to punkt wyjściowy do dyskusji na kilka ważnych zagadnień. Czy/lub na ile język teatru jest różny od języka biznesu? Czy poznane techniki teatru i dramy mogą przyczynić się do wzmocnienia kompetencji potrzebnych pracownikom sektora biznesu? Czy/lub na ile teatr ze swoją mocą do zmiany społecznej potrzebny jest biznesowi?

Rita Jankowska – reżyserka, dramatopisarka i dramaturżka. Założycielka niezależnego Teatru Błękitna Sukienka, w którym od marca 2011 roku tworzy i wystawia autorskie spektakle, prezentowane na offowych scenach Gdańska /Nic się nie stało, 2016; Podróż do wnętrza pomarańczy, 2015; Keeffe, nie jestem królem, 2013-2014, Powiedz miłość jest prosta, 2012; Skacz Marysiu, 2011/. Od lipca 2015 roku teatr rezyduje nowej przestrzeni artystycznej Gdańska – WL4 – Art Space. W roku 2016 otrzymała Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę kultury na rzecz mieszkańców Województwa Pomorskiego

 

Warsztaty z rysunku z Henrykiem Glazą, 29 września (piątek), godz. 17.00 – 21.00. Miejsce: Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19 (na terenie Garnizonu Kultury).

Zapisy: http://bit.ly/kultura_spotyka_biznes_rysunek

Podczas warsztatów plastycznych „Po ołówku do celu” uczestnicy zapoznają się ze sposobem pracy profesjonalnego grafika oraz poznają podstawowych właściwości projektów graficznych z tzw. character design. Przy pomocy prostych ćwiczeń zobaczą jak myśleć o twórczym procesie, jak rozbudzać swoją kreatywność przy projektowaniu oraz na jakie aspekty działań zwrócić uwagę. Każde ćwiczenie poprzedzone będzie krótkim wstępem prowadzącego oraz zilustrowaniem go wybranymi przykładami własnych prac oraz powszechnie znanych grafik. Dzięki temu oraz samodzielnemu rysowaniu i wykonywaniu ćwiczeń osoby uczestniczące przekonają się, jak omawiane aspekty funkcjonują w zrealizowanych projektach.

Henryk Glaza – pedagog, twórca komiksów, storybordzista i ilustrator w studiu animacji. Pod pseudonimem Henryk zadebiutował komiksem Tylko Spokojnie, którego historia (oparta na prawdziwych wydarzeniach) opowiada o zmaganiach z rakiem. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Mieszka z rodziną w Gdańsku.