Wydarzenie organizowane przez: Instytut Kultury Miejskiej i Stowarzyszenie a11y – dostępność 

 

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy. 

Tłumaczyć będą: Marta Jaroń i Łukasz Lenczewski, Stowarzyszenie Okno na Świat 

Obowiązują bezpłatne wejściówki – [kliknij tutaj]

 

5.06.2024 g. 18-20
Sala warsztatowa nr 1
Wstęp bezpłatny, na zapisy
 

 

Spotkanie dla osób zainteresowanych szeroko rozumianym tematem dostępności w świecie cyfrowym, wzornictwie, architekturze i działaniach społecznych. Od projektowania, przez testowanie do wdrożeń produktów lub usług uwzględniających różne potrzeby, przełamujących ograniczenia. 

 

Harmonogram wystąpień (I część spotkania): 

18.00 – 18.20 

„Dostępność rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Dostępność osób z niepełnosprawnościami dla rynku pracy.” 

Danuta Kłopocka, Fundacja Adapa 

 

18.20 – 18.40 

„Głusi w Polsce. Przełamując bariery komunikacyjne.” 

Gustaw i Marta Bronk, Stowarzyszenie Okno na Świat 

 

18.40 – 19.00 

„Dotknij Trzeciego Wymiaru – badania Fundacji Prowadnica nad wykorzystaniem druku 3d na rzecz osób niewidomych” 

Julita Bartosiak, Monika Kaźmierczak i Dawid Pieper, Fundacja Prowadnica 

 

II część spotkania ( 19.00 – 20.00) to czas rozmów, wymiany doświadczeń, sieciowania się i poznawania innych perspektyw.

Gustaw Bronk
12-letni głuchy chłopak, aktywnie działający w Stowarzyszeniu „Okno Na Świat”. Pochodzi z rodziny słyszącej. Płynnie posługuje się polskim językiem migowym (PJM) oraz zna język polski, angielski i niemiecki. Pasjonuje się poznawaniem innych języków migowych, takich jak ASL
(American Sign Language) oraz IS (International Sign). Wraz ze swoją mamą prowadzi warsztaty dotyczące osób g/Głuchych. Sprawdził się także w roli prowadzącego zajęcia z języka migowego, zdobywając liczne pochwały i uznanie od swoich kursantów i kursantek.
Marta Bronk
Żona i mama dwóch chłopców: 9-letniego słyszącego Władzia oraz 12-letniego Głuchego Gucia. Z zawodu ekonomistka, z zamiłowania i potrzeby serca logopedka. Po pracy w biurze całkowicie oddaje się działalności w Stowarzyszeniu „Okno na Świat”. Aktywistka na rzecz osób z dysfunkcjami słuchu, której zaangażowanie przyczyniło się do powstania w Gdańsku pierwszej w Polsce klasy, w której na wszystkich lekcjach obecni są tłumacze PJM, zapewniając równą i pełną edukację dla dzieci głuchych. Prowadzi zajęcia z dziećmi z różnymi wadami słuchu, posługuje się polskim językiem migowym (PJM).
Dawid Pieper, ur. w roku 1999, Prezes i Fundator Fundacji Prowadnica; jest programistą i jednym z nielicznych niewidomych projektantów CAD. Pasjonuje się fizyką, w szczególności – astronomią, jak również matematyką. Jako programista aktywnie angażującym się w liczne inicjatywy open-source.
Julita Bartosiak, ur. w roku 1998, Członkini Zarządu Fundacji Prowadnica; z zawodu jest tłumaczką i nauczycielką języków obcych, jednak jej misją jest zmienianie świata, na którym sama żyje jako osoba niewidoma. Poza godzinami pracy kocha aktywność fizyczną, śpiew i literaturę. Interesuje się też szeroko pojętym rozwojem osobistym oraz naturalną pielęgnacją.
Danuta Kłopocka – Prezes Zarządu Fundacji ADAPA, kierownik warsztatu terapii zajęciowej Fundacji ADAPA na rzecz osób z Autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju. Po kilkunastu latach pracy jako nauczyciel akademicki w 2006 roku rozpoczęła pracę w sektorze pozarządowym na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną i rozwojową. Prowadzi szkolenia z zakresu specyfiki zaburzeń osób z ASD. Członek Rady Programowej kierunków pedagogicznych WSB Gdańsk. Członek Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego od 2021 roku. Członek Powiatowej Społecznej Rad ds. Osób Niepełnosprawnych w Gdyni. Współautor projektów z zakresu innowacji społecznych „Mistrzowie są wśród nas”, „Seniora i co dalej”.