Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11, Gdańsk

28 czerwca 2024, 14:00 - 29 czerwca 2024, 00:00

Bilety – [kliknij tutaj]
50zł

 

Już trzeci raz zapraszamy was na wydarzenie integrujące twórców animacji – ANIMATON! W tym roku tematem przewodnim jest: Zwizualizuj miasto Gdańsk! A wydarzenie odbywa się pod patronatem Urzędu Miasta Gdańska oraz centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.  
Zależy nam na pokazaniu potencjału połączenia sztuki i technologii, IT oraz współpracy szeroko pojętego sektora kreatywnego.   

 

Rozpoczniemy od warsztatów poświęconych animacji oraz korzystania i interpretacji danych miejskich m.in. mapping 3D, praca z projektorami, interpretacja danych, korzystanie z różnorodnych baz danych. Damy wam porcję praktycznej wiedzy o narzędziach i technologiach, a także oczywiście potężną dawkę inspiracji. Wszystko po to, by przystąpić do jedynego w swoim rodzaju 24 godzinnego maratonu tworzenia! 

Razem z innymi, wspólnie w jednej przestrzeni, będziemy tworzyć animacje na zadany temat, który będzie inspirowany otwartymi danymi miejskimi. 

Zaprosiliśmy do współpracy Urząd Miasta Gdańska, Gdańską Organizację Turystyczną I Politechnikę Gdańską, Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych, Agencję kreatywną zu.agency i Hackerspace Trójmiasto.  Dzięki Partnerom uzyskamy dostęp do baz danych, eksperckie wsparcie w kwestii korzystania i wizualizowania danych.  

 

ZADANIE/ CHALLANGE 

Tegorocznym wyzwaniem dla uczestników Animatonu będzie – wizualizacja miasta Gdańsk wg otwartych baz danych a następnie pokazanie wizualizacji na makiecie lub mapie miasta Gdańska! Udostępnimy wam dane związane z Kartą Turysty i gdańskimi Badaniami Ruchu – tj przemieszczaniem się mieszkańców miasta np w relacjach dom – praca.
Jak może wyglądać typowy dzień Turystki w Gdańsku lub dzień Gdańszczanina? A może pokażecie nam jak widzą nas osoby przyjeżdzające do nas? A zresztą … już nie możemy doczekać się waszych pomysłów!  

KONKURS i NAGRODY 

Wasze prace oceni profesjonalne jury – osoby na co dzień zajmujące się tworzeniem wizualizacji, grafiką, urbanistyką, interpretacją danych, socjologią. Najlepsze prace zostaną nagrodzone voucherami do sklepu z elektroniką o wartości: 3000, 2000 i 1000 zł odpowiednio za I, II i III miejsce. Przyznamy także jedno wyróżnienie w wys. 600 zł. A także nagrody specjalne – wakacyjny staż w zu.agency; możliwość kontynuacji pracy nad rozpoczętym podczas Animatonu projektem na zlecenie Urzędu Miasta Gdańska*.

*Ostateczna decyzja o przyznaniu nagród specjalnych należy do przedstawicieli zu.agency oraz UMG.
 

MENTORING 

W trakcie maratonu będziecie mogli skorzystać z porad i konsultacji mentorów – na o dzień ekspertów od baz danych, wizualizacji, urbanistyki, socjologii.
Ale przede wszystkim siłą Animatonu jest inspirowanie i wspieranie się nawzajem przez samych uczestników, którzy uzupełniają się wiedzą i umiejętnościami dzielą się nimi.   

Wszystkie wasze realizacje (za waszą zgodą ofkors) zostaną pokazane podczas wielkiego finału, który odbędzie się na sali makiety miasta Gdańska w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej. 
 

MAKIETA MIASTA GDAŃSKA 

Wspomniana makieta a także znajdująca się koło niej mapa Gdańska – będą dla was polem do popisu! Zależy nam, aby wasze prace wykorzystywały potencjał obu tych miejsc.

Makieta znajdująca się w Instytucie Kultury Miejskiej to największa tego typu realizacja w Polsce!  Przedstawia obszar 12 710 000 m2 (czyli 1271 ha) miasta Gdańska. Wydrukowana w technice druku 3D wiernie odzwierciedla nawet najdrobniejsze detale architektoniczne, pojedyncze drzewa i najmniejsze uliczki. Zawieszone nad nią projektory dają możliwość prezentacji na niej filmów, mappingów 3D i prezentacji – dlatego sama makieta jest biała. Możemy potraktować ją jako swego rodzaju białą kartkę, początek dla własnych projektów wizualnych.
Wykonane w skali 1:500 modele 3D to wprawdzie najbardziej rzucający się w oczy element ekspozycji, ale wchodząc do sali makiety, warto spojrzeć… pod nogi. Na podłodze, w formie tzw. szwarcplanu, rozrysowana jest kontynuacja planu miasta. Na ścianie zaś przyjrzeć się można wielkoformatowej mapie całego Gdańska. 

Sala makiety właśnie będzie waszą sceną. To właśnie w niej po zachodzie słońca odbędzie się pokaz finałowy wszystkich prac, które powstaną podczas Animatonu.  

Więcej o makiecie: https://ikm.gda.pl/makieta-gdanska