Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
Podczas warsztatów uczestnicy przekształcą specjalne naczynia ozdobne we floraria, czyli miejsca, gdzie żyją rośliny. Innymi słowy – zaprojektują ogród w skali mikro. Mikroogrody, które będziemy tworzyć podczas warsztatów, pełnią nie tylko funkcje ozdobne. Rośliny, które dopasujemy do florarium, nie będą przypadkowe – wybierzemy te, które wpływają najlepiej na otoczenie, oczyszczają powietrze. Poza tym, dowiemy się jak dbać o rośliny, by były zdrowe i rosły bujnie.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają materiały potrzebne do stworzenia florarium – szklany słój o pojemności ok. 5 litrów, ziemię oraz drenaż (keramzyt + grys), rośliny, mech oraz elementy dekoracyjne.
Aby wziąć udział w warsztatach, należy wysłać zgłoszenie o tytule „otwarty IKM (+ data warsztatów)” na adres schroniskodlaroslin@gmail.com. W treści maila należy wskazać: datę warsztatów, w których chce się uczestniczyć (9 listopada lub 12 listopada), imię i nazwisko oraz numeru telefonu. Decyduje kolejność zgłoszeń, organizatorzy będą też tworzyć listę rezerwową i kontaktować się telefonicznie z uczestnikami.
O organizatorach i prowadzących:
Milena Banaszewska – bydgoszczanka, absolwentka Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz kierunku Intermedia na Akademi Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wspólnie z Moniką Turzyma-Patocką założyły Fundację Schronisko dla Roślin. Obecnie mieszka w Gdańsku i pracuje w kwiaciarni.
Monika Turzyma-Patocka – bydgszczanka, technik weterynarii, studiowała biologię na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, skończyła kurs zoopsycholog i treser psów, obecnie uczęszcza na kurs florystyczny i mieszka w Bydgoszczy.
Fundacja Schronisko dla Roślin powstała w listopadzie 2015 roku. Jej ideą jest zwrócenie uwagi na problem jakim jest uprzedmiotowienie roślin, które za parę złotych można dziś kupić w prawie każdym sklepie. Dlatego te zaniedbane, niepotrzebne wyrzuca się i wymienia na nowe – nie zdając sobie sprawy z tego, jak ważną odgrywają rolę. Fundacja prowadzi wymianę oraz adopcję niechcianych roślin na terenie całej Polski. Prowadzimy warsztaty z tworzenia rękodzieł o tematyce roślinnej na terenie całej Polski. m.in. doniczki z betonu, kokedamy, podwieszane formy do oplątw, plecionki do doniczek, kartonowe doniczki, recyklingowe doniczki, wertykalne ogrody, ogrody w słoiku, makramy. Schronisko dla Roślin miało przyjemność współpracować z: Gdynia Design Days, Olsztyn Green Festiwal, Smakuj Trójmiasto, Targi Vintage – Gdańsk, Gdański Targ Roślinny, Piknik Miejski z IKM, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Arts & Crafts Festiwal, Otwarte Ogrody Gdyni, Boski Fest, Veganmania, Oddycham z Energą. Oprócz warsztatów Schronisko dla Roślin organizuje również wymiennik rośliny na różnych festiwalach, koncert Dźwięki Roślin, Targi Roślin, warsztaty firmowe oraz lekcje edukacyjne dla dzieci.