Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk, Polska
31 stycznia 2020, 18:00 - 31 stycznia 2020, 21:00

Zapraszamy na obchody Dnia Domeny Publicznej. 31 stycznia 2020 roku chcemy pokazać Państwu co udało nam się zrealizować i jakie mamy dalsze plany w Medialab Gdańsk.

☞ 18.00 – spotkanie autorskie i premiera publikacji “Mateusz Deisch. Gdańscy Wywoływacze – reprint rycin” . Rozmowę o Gdańsku w XVIII, w której udział wezmą Małgorzata Biłozór-Salwa, dr Marta Bieszk oraz Kalina Zabuska poprowadzi Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk .

☞ 20.00 – prezentacja zrekonstruowanych XVIII wiecznych zaśpiewów gdańskich wywoływaczy. Aleksandra Litwinienko

☞ 20.30 – wizualizacje Paweł Szulz do muzyki inspirowanej zaśpiewami XVIII wiecznych sprzedawców.

W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu publikacji.

Publikacja “Mateusz Deisch “Gdańscy Wywoływacze” – reprint rycin” zawiera przedruk kolorowych rycin z cyklu, których oryginały znajdują się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Ryciny ilustrują teksty popularnonaukowe dotyczące “Gdańskiej gadki” aut. dr Marty Bieszk, postaci Mateusza Deischa aut. Kalina Zabuskiej oraz zjawisku ulicznych sprzedawców tzw. Wywoływaczy – dr Małgorzata Biłozór-Salwy a także wzbogacają publikację jako luźne karty.

Premiera publikacji będzie rozmową o Gdańsku jaki możemy ujrzeć w tych rycinach. O jego mieszkańcach, o ich strojach, narodowości, języku i o wszystkim tym co możemy wyczytać z tych reporterskich dokumentów ówczesnego życia w naszym mieście.

Współpracując z gdańską Kompania Kaperska udało nam się zrekonstruować postaci wywoływaczy – ich stroje, rekwizyty a nader wszystko podjęliśmy karkołomną próbę odtworzenia języka w jakim zaśpiewy sprzedawców zostały zapisane na rycinach. Z przyjemnością je Państwu pokażemy.

Mateusz Deisch a właściwie Wywoływacze z jego rycin inspirowali nas przez cały rok. Spotkanie zakończymy muzycznym akcentem oraz wizualizacjami bazującymi na XVIII wiecznych rycinach, które przygotuje Paweł Schulz.

Do zobaczenia!!

Instytut Kultury Miejskiej 2019